Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Krzysztof Szwagrzyk uhonorowany Krzyżem Pamięci

W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych na tzw. "Łączce" – kwaterze "Ł" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach - odbyły się uroczystości upamiętniające żołnierzy podziemia antykomunistycznego. W ich trakcie wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk otrzymał Odznakę Honorową "Krzyż Pamięci Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych 1944-1963".

Krzysztof Szwagrzyk
Krzysztof Szwagrzyk
fot. Gazeta Polska (archiwum)

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podkreślił, że "bez ich walki i determinacji nie przetrwalibyśmy jako naród". "Wielokrotnie na przestrzeni ostatnich trzech stuleci było tak, że Polski nie było na mapach świata w sensie politycznym i państwowym, że Polska była okupowana i ciemiężona. Jednak dzięki zaangażowaniu setek tysięcy patriotów przetrwała, bo przetrwał duch narodu. To, co w życiu narodów i państw jest najcenniejsze to duch wolności, umiłowanie niepodległości" - podkreślił.

"Stoimy dziś w zadumie, dziękując z bohaterów wolności, za Żołnierzy Niezłomnych, ale też mając świadomość, że walka o pamięć trwa" - ocenił Kasprzyk. "Niech będzie to walka zwycięska, bo Niezłomni to fundament wolnej Polski. Pamięć o nich to fundament naszej tożsamości" – dodał.

W trakcie uroczystości Kasprzyk uhonorował osoby "wyróżniające się w upowszechnianiu wiedzy o historii walk niepodległościowych, krzewieniu postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie oraz poza granicami kraju" a także osoby "posiadające szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość ojczyzny" Medalami "Pro Bono Poloniae" i "Pro Patria".

Zastępca prezesa IPN Krzysztof Szwagrzyk, który od kilku lat kieruje w IPN zespołem poszukiwań tajnych miejsc pochówku ofiar reżimu komunistycznego otrzymał Odznakę Honorową "Krzyż Pamięci Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych 1944-1963". "Za to dzieło, które jest rezurekcyjnym przywróceniem, żołnierzy walczących o niepodległość Polski. Za to dzieło zmartwychwstania ich dla Polski" - powiedział Wiesław Jan Wysocki w uzasadnieniu.

"Gdy wybrzmiały przed laty echa strzałów egzekucji w więzieniu przy Rakowieckiej w Warszawie, gdy zdjęto pętle z szyi skazańców, więzienna furgonetka wiozła ich ciała tutaj, na powązkowską Łączkę. Tutaj przez wiele powojennych lat ukryto szczątki ponad 320 skazańców, w tym bardzo wielu Żołnierzy Wyklętych" - powiedział Szwagrzyk. Dodał, że "przez długi czas komunizmu Łączkę pokrywały kolejne warstwy ziemi, asfaltu, śmieci, betonu, bo system komunistyczny przez cały ten czas dbał o to, aby nie pozostało ani śladu po tych, których pomordowano i tutaj pogrzebano".

 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Krzysztof Szwagrzyk #Żołnierze Wyklęci #odznaczenie

mt