Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Antyszczepionkowcy blokowali budowę zbiorników w Kotlinie Kłodzkiej. Później powielali treści Russia Today

Jak ustalił portal Niezalezna.pl, w 2019 r. promującym rosyjskie treści antyszczepionkowcom udało się namówić wielu mieszkańców Kotliny Kłodzkiej, a także naukowców i polityków do zablokowania budowy suchych zbiorników przeciwpowodziowych. Inicjatywa „NIE dla zbiorników na Ziemi Kłodzkiej” promowała też Rafała Trzaskowskiego i namawiała do udziału w „antycovidowej” manifestacji.

Takie treści pojawiały się na FB
Takie treści pojawiały się na FB
Kolaż zdjęć - Niezalezna.pl - Facebook.com//pixabay

W kwietniu 2019 r. powstała petycja do Banku Światowego, który miał udzielić rządowi promesy finansowania programu budowy suchych zbiorników w Kotlinie Kłodzkiej.

„Budowa zbiorników oznacza nieodwracalne zmiany w krajobrazie Ziemi Kłodzkiej, często określanym jako dziewiczy czy dziki. Niszczone są cenne ekosystemy leśne: zboczowe lasy lipowo-jaworowe, grądy środkowoeuropejskie, łęgi nadrzeczne, olsy źródliskowe, priorytetowe dla sieci Natura 2000, będące siedliskami wielu chronionych roślin i zwierząt, w tym gatunków z Czerwonej Listy Gatunków Ginących. Wycinka przed budową zbiornika w Boboszowie pociągnęła za sobą zniszczenie siedlisk 88 gatunków chronionych zwierząt”

– czytamy.

W petycji, którą podpisało ponad 3,6 tys. osób: „Pomóżmy Bankowi Światowemu zrozumieć, że nie może on kredytować inwestycji, niszczących przyrodę i szkodliwych dla lokalnych społeczności, planowanych centralnie, bez wiedzy oraz zgody zainteresowanych. STOP budowie dotychczasowych zbiorników i NIE dla kredytowania następnych!”.

Nasze ustalenia!

Z informacji na stronie z petycjami obywatelskimi Avaaz.org wynika, że apel opracowała Elżbieta Wierzchowska, która, jak ustalił portal Niezalezna.pl, prowadziła na Facebooku profil „NIE dla zbiorników na Ziemi Kłodzkiej”. W swoich wpisach w mediach społecznościowych Wierzchowska sugerowała, że bardzo niewielkie jest prawdopodobieństwo wystąpienia opadów o takiej intensywności jak w 1997 r.

Treści zamieszczone na FBZrzut ekranu / Facebook.com
Treści zamieszczone na FBZrzut ekranu / Facebook.com

Planom budowy zbiorników sprzeciwili się m.in. samorządowcy z Kotliny Kłodzkiej.

Z kolei 12 maja 2019 r. sporządzony został „Memoriał w sprawie planowanych na ziemi kłodzkiej inwestycji hydrotechnicznych niszczących środowisko społeczne, przyrodnicze i kulturowe”.

„Należy zauważyć, że inwestycja planowana przez PGW Wody Polskie została zogniskowana wyłącznie na jednym problemie gospodarki wodnej w regionie – zagrożeniu powodziowym. Natomiast całkowicie pominięto potrzebę przeciwdziałania suszy, która jest aktualnie największym wyzwaniem dla rolnictwa i leśnictwa w Polsce. Takie podejście nie prezentuje kompleksowego, racjonalnego gospodarowania wodą w krajobrazie. Rozwiązania zaplanowane przez Sweco Consulting sp. z. o.o. nie tylko nie wspomagają walki z suszą, ale z dużym prawdopodobieństwem będą prowadzić do wzmożenia jej efektów przez takie działania jak: wycinka nadrzecznych drzew i krzewów, pogłębianie niecek zbiorników, utrzymywanie rozległych fragmentów dolin rzecznych w stanie wylesionym.”

– czytamy w memoriale, pod którym podpisało się wielu naukowców z polskich uczelni, a także Elżbieta Wierzchowska podpisana jako biolog.

Również w maju 2019 r. odbyło się spotkanie informacyjne z przedstawicielami Misji Banku Światowego, Polskich Wód, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz minister edukacji narodowej Anną Zalewską, w którym wzięło udział kilkuset mieszkańców wsi położonych w Kotlinie Kłodzkiej. Ich apele okazały się skuteczne, ponieważ Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” wstrzymało prace nad analizą przeciwpowodziową.

Jakie treści były wyjątkowo promowane?

Po zakończeniu sporu o zbiorniki inicjatywa „NIE dla zbiorników na Ziemi Kłodzkiej” zaangażowała się w propagandę antyszczepionkową, m.in. rozpowszechniając przekaz Grzegorza Brauna z Konfederacji oraz antyszczepionkowej aktywistki Justyny Sochy. Na wspomnianym profilu udostępniano nawet antyszczepionkowe treści z rosyjskiej telewizji Russia Today oraz Edwarda Snowdena. Zachęcano także do udziału w „antycovidowej” manifestacji w Kłodzku. Oprócz tego udostępniane były treści Greenpeace oraz Koalicji Ratujmy Rzeki.

W 2020 r. inicjatywa promowała również Rafała Trzaskowskiego jako kandydata na prezydenta, a także namawiała do wspierania Igora Tuleyi i Adama Bodnara jako obrońców praworządności.

Treści zamieszczone na FBZrzut ekranu / Facebook.com
Treści zamieszczone na FBZrzut ekranu / Facebook.com

Później w czasie wojny na Ukrainie wspomniana Wierzchowska udostępniała treści promujące geopolityka Leszka Sykulskiego, który jest znany z rozpowszechniania przekazu działającego na korzyść Rosji i postulującego współpracę Polski i Federacji Rosyjskiej.

Treści zamieszczone na FBZrzut ekranu / Facebook.com

Próbowaliśmy skontaktować się z Elżbietą Wierzchowską, ale nie odpowiedziała na naszą wiadomość.


Oglądaj Republikę na żywo:

 

 



Źródło: niezalezna.pl

#zbiorniki #Polska #Kotlina Kłodzka

Hubert Kowalski