Nowy okres świadczeniowy programu 800 plus rozpoczął się 1 czerwca i potrwa do 31 maja 2027 r. Choć nabór wniosków ruszył już w lutym, rodzice, którzy nie zdążyli ich złożyć, mają jeszcze czas do końca czerwca.
Złożenie dokumentów w tym terminie oznacza, że świadczenie zostanie wypłacone z wyrównaniem za czerwiec. ZUS zapowiada, że pieniądze trafią do uprawnionych najpóźniej do końca sierpnia.
Wnioski tylko przez internet
Podobnie jak w poprzednich latach, wnioski o 800 plus można składać wyłącznie drogą elektroniczną. Do wyboru pozostają aplikacja mZUS, platforma eZUS, bankowość elektroniczna oraz portal Emp@tia.
Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że rodzice złożyli już ponad 4,2 mln wniosków dotyczących ponad 6,3 mln dzieci. W samym maju wypłacono ponad 6,5 mln świadczeń.
Rząd szykuje ważną zmianę
Ministerstwo Rodziny pracuje nad rozwiązaniem, które ma uprościć korzystanie z programu. Projekt skierowany do konsultacji publicznych przewiduje automatyczne ustalanie prawa do świadczenia, bez konieczności corocznego składania wniosku.
Jeśli nowe przepisy zostaną przyjęte, zmiany zaczną obowiązywać od okresu świadczeniowego 2027–2028, rozpoczynającego się 1 czerwca 2027 r.
Kto może otrzymać 800 plus?
Świadczenie przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, niezależnie od dochodów rodziców lub opiekunów.
Inne zasady obowiązują jednak część cudzoziemców. Obywatele Ukrainy posiadający status UKR mogą otrzymać 800 plus na dzieci objęte obowiązkiem nauki tylko wtedy, gdy uczęszczają one do polskiej szkoły lub oddziału przedszkolnego. Od lutego 2026 r. wypłata świadczenia dla tej grupy została również powiązana z aktywnością zawodową rodziców.
Od 1 czerwca 2026 r. podobny wymóg zatrudnienia obowiązuje także innych cudzoziemców spoza Unii Europejskiej i EFTA, którzy legalnie przebywają w Polsce i mają dostęp do rynku pracy. Z obowiązku tego zwolnieni są m.in. rodzice dzieci z niepełnosprawnościami oraz osoby pobierające świadczenie na dziecko posiadające obywatelstwo polskie.