Najważniejsze, żeby budować rodzinę, pomagać jej, żeby to była źrenica oka, przez którą państwo patrzy w przyszłość - powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas konferencji \"Rodzina fundamentem niepodległości\", pierwszego z wydarzeń w ramach projektu \"Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości\".
Projekt, zainaugurowany przez konferencję na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, ma na celu przedstawić najważniejsze problemy współczesnej Polski. Kard. Nycz przypomniał słowa wypowiedziane przez ministra nauki Jarosława Gowina o tym, że "trzeba Polskę wymyślić i zbudować na nowo".
W ocenie metropolity warszawskiego, stwierdzenie to jest "ważne i odważne". Hierarcha podkreślił, że przed takim wyzwaniem stanęli ludzie w roku 1918 i 1989.
- Dzisiaj, kiedy używany tych słów, to używamy ich z pewnym ograniczeniem. W moim odczuciu nie można minionych 28 lat uważać za zmarnowane. Dzisiaj zaczynamy niejako od nowa, w związku z czym rozumiem te słowa w taki sposób, że trzeba się przyjrzeć fundamentowi, na którym budujemy państwo. (...). Myślę, że się okaże, że nie ma potrzeby burzenia tego fundamentu. Tylko tak, jak się dba o fundament domu, trzeba go w istotnych punktach uzupełnić, po to, żeby na tym fundamencie móc budować te wszystkie sprawy, które przynależą do pojęcia ojczyzna
- podkreślił hierarcha.
Zaznaczył, że wśród tych spraw najważniejsza jest rodzina.
- Dzisiaj zagadnieniem najważniejszym jest, żeby na tym poprawionym fundamencie budować wspólnotę rodzinną, pomagać rodzinie, żeby to była źrenica oka, przez którą państwo patrzy w przyszłość
- podkreślił.
Zdaniem metropolity warszawskiego, tego fundamentu należy szukać w nauce społecznej Kościoła, która - jak powiedział - nie jest teologią ani ideologią.
- Jest światłem wynikającym z Ewangelii, do którego każdy może przyjść, jeżeli jest do tego przekonany - także polityk i wszyscy ludzie stanowiący prawo
- wyjaśnił kard. Nycz.
Hierarcha zaapelował, by w najważniejszych dla Polski sprawach, wśród których znajduje się także kwestia rodziny, panował "ponadpartyjny konsensus i kontynuacja".
Kard. Nycz przypomniał też słowa papieża Jana Pawła II, który w czasach, gdy w Polsce rodziło się jeszcze sporo powyżej 600 tys. dzieci rocznie mówił: "uważajcie, kiedy przyjdzie wolność i dobrobyt" i przestrzegał, by "dziecko nie stało kosztownym dodatkiem do życia rodzinnego".
- Bez komentarza, bo wiemy, jak się sprawa posypała w ciągu tych ostatnich 30 lat, jeśli chodzi o dzietność rodzin i demografię
- powiedział kard. Nycz.
Organizatorem konferencji jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego we współpracy z Radą ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski.