Jakub R., były wicedyrektor Biura Gospodarowania Nieruchomościami stołecznego ratusza, jedna z grubych ryb warszawskiej reprywatyzacji, który w styczniu 2017 r. został zatrzymany przez CBA i od tamtej pory przebywa w areszcie we Wrocławiu, od kilku tygodni jest wielkim ulubieńcem PO. Wszystko za sprawą donosów, które pisze zza krat pod adres m.in. prezydent Warszawy, Hanny Gronkiewicz-Waltz. Insynuuje w nich rzekome powiązania szefów obecnych specsłużb - Mariusza Kamińskiego, Macieja Wąsika i Ernesta Bejdy - z jego osobą.
Niedługo po ujawnieniu sprawy donosów pisanych przez Jakuba R., do naszej redakcji wpłynęło oświadczenie pełnomocnika innego zatrzymanego w związku z aferą reprywatyzacyjną - Grzegorza M.
Działając jako obrońcy adwokata Grzegorza M. odcinamy się od pomówień podejrzanego Pana R. i nieprawdziwych insynuacji w stosunku do CBA i jego kierownictwa. Klient nie ma zastrzeżeń co do działania CBA. Czynności dokonywane przez CBA były wzorowo przeprowadzane i w żaden sposób nie naruszały żadnych norm
- pisze pełnomocnik M., Jerzy Szaniawski.
CZYTAJ WIĘCEJ: Insynuacje "prawej ręki" HGW. Platforma szuka afery, a rzecznik PiS celnie ripostuje
Dziś rzecznik Komisji Weryfikacyjnej badającej dziką reprywatyzację w stolicy ujawnił fragment pisma Jakuba R. do Hanny Gronkiewicz-Waltz.
Nie ma afery reprywatyzacyjnej. Jest polityczne polowanie na czarownice (...) Proszę nigdy nie wątpić w moją praworządność i etykę
- pisał były wicedyrektor BGN.
"Nie ma afery reprywatyzacyjnej", "Proszę nigdy nie wątpić w moją praworządność i etykę" - fragmenty pism Jakuba R. nowego idola @Platforma_org do Hanny Gronkiewicz - Waltz. Jeden front. #KomisjaWeryfikacyjna #Mokotowska63 pic.twitter.com/ZgkkkkK1qp
— Oliwer Kubicki (@OliwerKubicki) 7 marca 2018
Czy w "praworządność i etykę" Jakuba R. nie należy wątpić również wtedy, gdy miał naciskać na urzędniczkę, by ta wydała i podpisała pozytywną decyzję zwrotową, chociaż była ona przeciwna reprywatyzacji? Takich bowiem informacji dowiadujemy się z dzisiejszego przesłuchania przed Komisją Weryfikacyjną urzędniczki Agaty Szpakowskiej-Ignaczak w związku z reprywatyzacja kamienicy przy Mokotowskiej 36 w Warszawie.
Połowę praw do nieruchomości przy Mokotowskiej uzyskała była pracownica Ministerstwa Sprawiedliwości Marzena K. W połowie 2017 r. sprzeciw wobec reprywatyzacji wyraziła prokuratura. Nieruchomość została zwrócona, chociaż już w 2004 r. odmówiono reprywatyzacji kamienicy przy Mokotowskiej. Dziś, podczas przesłuchania urzędniczki, przypomniano jej, że w sprawie Mokotowskiej 36 przygotowała dwie decyzje - odmowną w 2004 i pozytywną - w 2011 r. Nie potrafiła odpowiedzieć, skąd ta rozbieżność.
Pokazała jednak komisji notatkę, sporządzoną przez siebie w 2011 r., w której przedstawiała swoje wątpliwości dotyczące przekazania kamienicy. Notatka została przekazana przełożonym świadek w Biurze Gospodarki Nieruchomościami. Przyznała, że znalazły się w niej wątpliwości prawne, w której świadek nie czuła się "za mocna". Patryk Jaki zauważył, że nie ma jej w aktach sprawy i pytał, czy przełożeni mogli ją ukryć. Świadek odpowiedziała, że nie wie, co się mogło z nią stać.
W notatce znalazła się informacja, że świadek nie chce parafować decyzji zwrotowej. Jaki pytał, czemu jednak pod decyzją znalazł się jej podpis.
Okazuje się, że jej zwierzchnicy - Krzysztof R., Gertruda J. oraz właśnie Jakub R. - wywierali na nią nacisk, by przygotowała i podpisała się pod decyzją pozytywną, mimo że była ona temu przeciwna.
Były naciski na referentkę, która uważała, że nie powinno dojść do reprywatyzacji #Mokotowska63. Naciskać miał także nowy idol PO Jakub R. Ten który w pismach do HGW pisze, że "nie ma afery reprywatyzacyjnej" #KomisjaWeryfikacyjna pic.twitter.com/PV1mmZmild
— Patryk Jaki (@PatrykJaki) 7 marca 2018
Jakub R. - według ustaleń śledczych - miał przyjąć łącznie ponad 45 mln złotych łapówek w zamian za decyzje zwrotowe. Ostatnia podpisana przez niego decyzja - dotycząca nieruchomości przy Chmielnej 70 - została "wyceniona" na 2,5 mln złotych.
CZYTAJ WIĘCEJ: Mecenas od reprywatyzacji zaczął sypać! Czy pociągnie za sobą HGW?