Rzecznik przekazała, że zabieg został wykonany przez jednego z trzech nefrologów dziecięcych w Lubuskiem i równocześnie zastępcę kierownika Klinicznego Oddziału Pediatrii dra n. med. Marcina Zaniewa. Było to możliwe, ponieważ oddział wzbogacił się o nowy sprzęt tzw. pistolet biopsyjny, kupiony z pieniędzy darczyńców.
Dodała, że obecnie zielonogórski szpital jest jedyną placówką w woj. lubuskim, gdzie możliwe jest wykonanie takiego badania.
"To kolejny, ważny krok w rozwoju pediatrii i nefrologii naszego Szpitala. Jeszcze do niedawna dzieci wymagające tego typu procedury były kierowane do innych ośrodków klinicznych poza granicami naszego województwa. Teraz mają kompleksową opiekę w Zielnej Górze" – zaznaczył Zaniew.
To nie jedyna dobra wiadomość dla młodych pacjentów z regionu zmagających się z chorobami nerek. W tym miesiącu w zielonogórskiej lecznicy rozpoczęła bowiem działalność przyszpitalna poradnia nefrologiczna dla dzieci, co wraz z możliwością wykonywania zabiegów biopsji nerki, zapewni ciągłość opieki młodymi pacjentami z tego typu schorzeniami.
Malcher-Nowak przypomniała, że Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze stale poszerza katalog świadczeń medycznych skierowanych do dzieci. Lecznica rozpoczęła kilka tygodni temu budowę Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Będzie ono kosztowało ponad 112 mln zł.
Ta największa inwestycja w historii zielonogórskiej lecznicy ma zaspokoić potrzeby regionu w zakresie pediatrii oraz służyć kształceniu studentów medycyny. Pierwszych pacjentów Centrum ma przyjąć w 2021 r.