Na Podkarpaciu główne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się w Rzeszowie. Hołd uczestnikom konspiracji antykomunistycznej oddano pod pomnikiem płk. Łukasza Cieplińskiego i członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.
Są dwie przesłanki, które sprawiają, że Żołnierze Wyklęci zasługują na wyjątkowe miejsce w naszej narodowej świadomości
– powiedział w niedzielę dyrektor rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr Dariusz Iwaneczko.
Po pierwsze dlatego, że mieli zostać zapomniani. Taka była intencja władz komunistycznych, która decydowała o ich zgładzeniu i pochowaniu w bezimiennych jamach; nawet nieoznaczonych
– mówił dr Iwaneczko.
Jego zdaniem, drugą przesłanką "jest to, że zginęli za wolność Polski". "Byli wierni ideom II RP, ale wierni także przysiędze złożonej w konspiracji w Armii Krajowej, czy przysiędze wojskowej złożonej w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Za to właśnie zginęli; za wierność takim wartościom jak wolność, niepodległość, honor" – zaznaczył historyk.
W Rzeszowie uroczyste obchody rozpoczęła msza święta w kościele farnym. Po niej nastąpił przemarsz pod pomnik płk. Łukasza Cieplińskiego i członków IV Zarządu WiN. Tam oddano hołd uczestnikom konspiracji antykomunistycznej.
W rzeszowskich uroczystościach uczestniczyli kombatanci Armii Krajowej i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz 3 Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, przedstawiciele władz administracyjnych i samorządowych regionu, związkowcy "Solidarność". Byli także przedstawiciele rodziny zamordowanego 69 lat temu przez komunistów członka IV zarządu WiN kapitana Karola Chmiela.
Natomiast wieczorem w Tetrze im. Wandy Siemaszkowej gościnnie wystąpią artyści Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Zaprezentują spektakl "Obława" opowiadający historię ludobójstwa dokonanego w 1945 roku na działaczach niepodległościowych i ludności cywilnej Suwalszczyzny. Spektaklowi będzie towarzyszyła wystawa w teatralnym foyer przygotowana przez rzeszowski IPN.
Straceni zostali:
— Historia Fotografią Pisana (@Jan34733995) March 1, 2020
- ppłk Łukasz Ciepliński,
- mjr Adam Lazarowicz,
- mjr Mieczysław Kawalec,
- kpt. Franciszek Błażej, pic.twitter.com/XsFfzKQuDI