Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

VI Wielki Wyjazd na Węgry. Tomasz Sakiewicz: Te spotkania, to wspólne święto

Dziś rozpoczął się szósty Wielki Wyjazd na Węgry. Jak już informowaliśmy, ok. godziny 13:30 pierwsi uczestnicy wyruszyli z Warszawy. Pociągiem do Budapesztu udaje się 600 przedstawicieli klubów „Gazety Polskiej”. Kolejni przyjadą na miejsce własnym transportem. Dla wielu chętnych zabrakło miejsc. – Błyskawiczne zapełnienie miejsc w pociągu świadczy, że mobilizacja jest ogromna – mówi nam Ryszard Kapuściński, prezes klubów „Gazety Polskiej”. Kolejną stacją, na której zatrzymał się pociąg, był Kraków Główny. Ze stolicy Małopolski uczestnicy Wielkiego Wyjazdu na Węgry wyruszyli już bezpośrednio do Budapesztu.

Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Tegoroczny wyjazd ma wyjątkowy charakter. Po raz pierwszy w historii naszą wyprawę honorowym patronatem objął prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. W tym roku atmosfera w Budapeszcie jest wyjątkowa z uwagi na zbliżające się na Węgrzech wybory.

– Jedziemy na Węgry z przyjacielską wizytą. Od lat staramy się budować relacje z innymi narodami Europy Środkowej. Naszym ważnym partnerem jest premier Viktor Orbán. Chcemy być z Węgrami w dniu ich święta narodowego

– mówi Ryszard Kapuściński, prezes klubów „Gazety Polskiej”.

Do Budapesztu uczestnicy Wielkiego Wyjazdu na Węgry przybędą o godz. 6.40 następnego dnia (14 marca). Będzie to dzień wolny, który można poświęcić na zwiedzanie stolicy Węgier. Tym, którzy jadą po raz pierwszy, pomocą służyć może najnowszy numer „Gazety Polskiej”. W tygodniku wśród wielu informacji o naszych wyjazdach na Węgry znajdzie się mały przewodnik po Budapeszcie. 15 marca weźmiemy udział w Święcie Narodowym Węgier. Uroczystości rozpoczną się o godz. 11.00 pod pomnikiem polsko-węgierskiego bohatera Józefa Bema.

- Jedziemy nie tylko dlatego, żeby im podziękować za ostatnie węgierskie ujmowanie się za Polską w sprawach europejskich, ale jedziemy im podziękować także za 1000 lat wspólnej historii. W Europie nie ma takich przykładów, żeby narody mieszkały obok siebie 1000 lat i nigdy nie prowadziły ze sobą wojny. To tylko Polacy i Węgrzy tak mają - mówi Paweł Piekarczyk.


 Pytany o to, jacy są Węgrzy i czy mają podobne do naszych temperamenty, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz podkreśla, że choć między Polakami i Węgrami jest sporo różnic, jest coś, co oba narody łączy w sposób szczególny – to umiłowanie wolności.

- W wielu spawach się różnimy, ale w jednej jesteśmy bardzo podobni. Wszyscy kochają wolność, kochają swoją historię, kochają tożsamość narodu, kochają przywiązanie do wiary. W tym Polacy i Węgrzy są bardzo podobni. Też jesteśmy otwarci, gościnni, lubimy się bawić. To widać. Te spotkania to jest takie wspólne święto w czasie wspólnego powstania Polsko-Węgierskiego, bo pamiętajmy, że powstanie 1848 to było powstanie węgiersko-polskie pod dowództwem polskiego generała Józefa Bema, kilka tysięcy Polaków i kilkadziesiąt tysięcy Węgrów biło się o niepodległość Węgier.

 

Poniżej zamieszczamy pełny program VI Wielkiego Wyjazdu na Węgry 2018 r.

14 marca 2018 r. (środa):
6.40 Przyjazd specjalnego pociągu z Polski na Dworzec Keleti
Powitanie Polaków
7.00 Przejazd autokarów do hoteli
Całodzienne indywidualne zwiedzanie Budapesztu
18.00–19.00 Kolacja w hotelu

15 marca 2018 r. (czwartek):
Śniadanie w hotelu
Po wzięciu bagaży i wymeldowaniu się z hoteli przejazd podstawionymi autokarami, które zawiozą uczestników na uroczystości.

Uroczystości z okazji Święta Narodowego Węgier

11.00 Spotkanie pod pomnikiem Bema (plac. gen J. Bema, Bem tér)
Okolicznościowe przemówienia wygłoszą m.in.: ambasador RP prof. Jerzy Snopek; prezes CÖF Laszlo Csizmadia; redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz.
Składanie wieńców
Zbiórka i przejście „marszem pokoju” pod parlament. Trasa: most Małgorzaty – Szt. István körút – Bajcsy-Zsilinszky út – Alkotmány utca

14.00 Przemówienie Viktora Orbána przed parlamentem

Po uroczystościach powrót do autokarów, które będą znajdować się na parkingu przy parlamencie. Odjazd autokarami na Dworzec Keleti.
Godzina 18.20 – odjazd pociągu do Polski
(przyjazd na stacje: Kraków Główny – g. 5.40; Warszawa Gdańska – g. 11.00)


Wspólnym organizatorem są CÖF-CÖKA-CET oraz kluby „Gazety Polskiej”.

 


VI Wielki Wyjazd na Węgry honorowym patronatem objął Prezes Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki.

Partnerem Wielkiego Wyjazdu na Węgry Klubów Gazety Polskiej jest Kapsch Telematic Services – operator państwowego systemu poboru opłat drogowych viaTOLL.

 



Źródło: niezalezna.pl

#Kluby Gazety Polskiej #Tomasz Sakiewicz #VI Wielki Wyjazd na Węgry

redakcja