Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Ustawy sądowe. Kiedy w Senacie?

– Konwent Seniorów Senatu zdecydował, że porządek obrad rozpoczynającego się w środę posiedzenia, zostanie uzupełniony o nowelizacje ustaw o TK, SN i ustroju sądów powszechnych, w przypadku uchwalenia ich przez Sejm – poinformował szef Kancelarii Senatu, Jakub Kowalski.

twitter.com/PolskiSenat

Projektami nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych i SN oraz TK, Sejm ma zająć się na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu. Tego samego dnia Senat rozpoczyna trzydniowe posiedzenie.

Projekt zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym autorstwa PiS przewiduje m.in. dwustopniową procedurę konsultacji przy odwołaniu prezesa lub wiceprezesa sądu. Według projektu, minister sprawiedliwości najpierw zasięga opinii kolegium sądu, a jeżeli ta jest negatywna - zwraca się do KRS. Krajowa Rada Sądownictwa będzie mogła większością dwóch trzecich głosów odmówić zgody na odwołanie prezesa sądu - co jest wiążące dla ministra. Jeśli KRS nie zajmie stanowiska w tej sprawie w terminie 30 dni, to - jak dodano w przepisie - brak tego stanowiska nie będzie stał na przeszkodzie odwołaniu prezesa sądu przez ministra. Projekt noweli zakłada też zrównanie wieku przejścia w stan spoczynku kobiet i mężczyzn sędziów do 65 lat. Jednocześnie pozostawiona została kobietom sędziom możliwość przejścia w stan spoczynku w wieku 60 lat, niezależnie od stażu pracy.

Posłowie zajmą się też projektem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa PiS, który przewiduje, że zmniejszenie budżetu Izby Dyscyplinarnej SN będzie niemożliwe bez zgody jej prezesa; będzie on mógł samodzielnie dysponować budżetem związanym z funkcjonowaniem tej Izby.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Senat #jakub kowalski #ustawy sądowe #Sejm

redakcja