Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Morawiecki stanowczo: „Zewnętrzna granica UE musi być silna”. Co na to Merkel?

Premier Mateusz Morawiecki przebywa w Londynie na szczycie procesu berlińskiego, mającego na celu wspieranie proeuropejskich aspiracji sześciu państw Bałkanów Zachodnich - Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii i Serbii - oraz wzmocnienia gospodarczej współpracy regionalnej, w tym rozbudowy kluczowej infrastruktury. Oprócz państw regionu i Polski, w proces zaangażowane są także rządy Austrii, Chorwacji, Francji, Słowenii, Wielkiej Brytanii i Włoch. W trakcie wspólnej konferencji prasowej Morawieckiego, May oraz niemieckiej kanclerz Angeli Merkel szef polskiego rządu mówił wprost o konieczności ochrony zewnętrznych granic UE. „Kryzys migracyjny pokazał, że zewnętrzna granica Unii Europejskiej musi być silna, stabilna, szczelna i dobrze chroniona - zarówno krajów Europy Centralnej, jak i całej UE\"

twitter.com/PremierRP

Wcześniej na łamach portalu niezalezna.pl, informowaliśmy, że premier Morawiecki będzie rozmawiał z premier Wielkiej Brytanii Theresą May. Według źródeł, w trakcie rozmowy poruszono kwestie dotyczące brytyjskich negocjacji w sprawie wyjścia z UE i rządowego planu z Chequers, który w poniedziałek wywołał kryzys polityczny w rządzie May. Ponadto omówiono przygotowania do środowego i czwartkowego szczytu NATO w Brukseli.

Po zakończeniu spotkania premier Mateusz Morawiecki, Theresa May oraz Angela Merkel wystąpili na wspólnej konferencji prasowej. Morawiecki powiedział, że podczas spotkania rozmawiano o tym, w jaki sposób „najbardziej efektywnie” połączyć Bałkany Zachodnie z UE, oraz o postępach w integracji.

 - Chciałem bardzo serdecznie dziękować pani premier Theresie May za organizację tego spotkania. Rozmawialiśmy, jak najbardziej efektywnie połączyć Bałkany z Europą. [...] Dziękuję za to, że Polska może być w kolejnym roku krajem przewodniczącym temu procesowi integracji.  Ostatnie kryzysy, zwłaszcza migracyjny, pokazały, że zewnętrzna granica Unii Europejskiej musi być silna, stabilna, szczelna i dobrze chroniona. To jest w interesie naszych krajów i całej Unii Europejskiej – mówił szef polskiego rządu.

Ponadto premier Morawiecki wskazywał, że wśród różnych problemów krajów Bałkanów Zachodnich jednymi z największych są problemy związane z korupcją i przestępczością.

- W Polsce w latach 90. sytuacja wyglądała nie tak bardzo odmiennie od tej, którą dzisiaj sobie komentowaliśmy. Nasze doświadczenia walki z korupcją - gdzie Polska dzisiaj może się pochwalić ogromnymi osiągnięciami, jesteśmy na wysokich miejscach po tej właściwej stronie tęczy, tych rankingów antykorupcyjnych - myślę, że będzie to bardzo ważnym doświadczeniem dla krajów z Bałkanów Zachodnich - wskazywał Morawiecki.

Zdaniem premiera, niezbędnym warunkiem rozwiązania problemów Bałkanów Zachodnich w realizacji "uzasadnionych europejskich ambicji" jest podjęcie dwustronnych kwestii politycznych. W tym kontekście szef rządu gratulował znalezienia kompromisu pomiędzy Grecją a Macedonią co do przyszłej nazwy Macedonii.

- Jako ostatni duży obszar, o którym dyskutowaliśmy, warto wspomnieć  rozwój infrastruktury gazowej, energetycznej, drogowej, kolejowej. Z punktu widzenia Polski inicjatywa, którą nazywamy Inicjatywą Trójmorza, jest dobrym uzupełnieniem infrastruktury UE, żeby wymiar Północ-Południe dodatkowo dawał duży wkład do rozwoju gospodarczego całej Unii, a w przyszłości, mam nadzieję, również ze zintegrowanymi Bałkanami Zachodnimi – powiedział premier.

Szef polskiego rządu poinformował, że w przyszłym roku miejscem kolejnego spotkania przywódców procesu berlińskiego będzie Poznań.

- Wybraliśmy na miejsce, gdzie odbędzie się szczyt - Poznań, miasto z bardzo dużymi tradycjami gospodarczymi, ponieważ chcemy się podzielić z przyjaciółmi z Bałkanów Zachodnich doświadczeniami z procesu akcesji do Unii Europejskiej.


Proces berliński to zapoczątkowana w 2014 roku inicjatywa niemieckiego rządu, która ma służyć wspieraniu integracji sześciu państw regionu Bałkanów Zachodnich: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii i Serbii - z Unią Europejską, a także wzmocnieniu współpracy regionalnej w rozwoju gospodarczym i rozbudowie infrastruktury. W inicjatywie bierze udział osiem państw UE: Niemcy, Francja, Włochy, Austria, Słowenia, Chorwacja, Wielka Brytania oraz - od tego roku - Polska.

Tegoroczny szczyt odbywa się w Londynie, a poza Morawieckim biorą w nim udział m.in. premier Wielkiej Brytanii Theresa May, kanclerz Niemiec Angela Merkel, kanclerz Austrii Sebastian Kurz, premier Macedonii Zoran Zaew, premier Kosowa Ramush Haradinaj, premier Czarnogóry Duszko Marković oraz premier Słowenii Miro Cerar.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP, Twitter,

#Mateusz Morawiecki #Theresa May #Angela Merkel #Bałkany #Unia Europejska

redakcja