W Senacie odbyło się głosowanie dotyczące uchwały autorstwa senatora PiS, Marka Pęka o współpracy Polski i Węgier w UE. Jej współinicjatorem jest senator PiS, Łukasz Mikołajczyk. Mimo sprzeciwu senatorów PO uchwała została przyjęta.
Senator Łukasz Mikołajczyk z Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, iż uchwała "to ważny głos podkreślający rolę relacji polsko-węgierskich". Nie poparli jej jednak senatorowie Platformy Obywatelskiej.
Szanowni Państwo. Dziś w @PolskiSenat głosowanie uchwały autorstwa @Marek_Pek o współpracy Polski i Węgier w UE, której jestem współinicjatorem. To ważny głos podkreślający rolę relacji polsko-węgierskich. Z przyczyn tylko totalnej opozycji wiadomych @Platforma_org jest przeciw. pic.twitter.com/nM6urZKBWX
— Łukasz Mikołajczyk (@luka_mik) 15 marca 2018
Uchwała wyraża wdzięczność węgierskiemu parlamentowi za wezwanie władz tego kraju do poparcia stanowiska Polski w związku ze wszczęciem wobec niej procedury z art. 7. Traktatu o Unii Europejskiej. Za uchwałą opowiedziało się 48 senatorów, 24 było przeciw, nikt wstrzymał się od głosu.
Przeciwny uchwale był wicemarszałek Bogdan Borusewicz (PO), który przekonywał, że dotyczy ona spraw Polski, a nie polsko-węgierskich.
Ci, którzy tę uchwałę zgłaszają, uważają, że w Polsce jest wszystko w porządku, a Unia w sposób nieuprawniony nas atakuje i to dlatego, że nie wie, co się dzieje; otóż w Polsce dzieje się coś złego" - mówił. Wskazywał w tym kontekście na zmiany w polskim sądownictwie i mediach - zwłaszcza publicznych, które w jego ocenie są obecnie "narzędziem propagandy".
Identycznie było podczas głosowania w Sejmie, które odbyło się 8 lutego. Sejm przyjął wówczas ustawę o Instytucie Współpracy Polsko-Węgierskiej, który ma przekazywać młodym pokoleniom znaczenie tradycji stosunków polsko-węgierskich, wzmocnić współpracę i umożliwić nawiązywanie kontaktów, zwłaszcza w dziedzinie kultury i sportu - zakłada ustawa, którą przyjął w czwartek Sejm. Za przyjęciem ustawy o Instytucie Współpracy Polsko-Węgierskiej głosowało 269 posłów, przeciw 153 posłów, 11 wstrzymało się od głosu.
CZYTAJ WIĘCEJ: Powstaje Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej
Widać, że Platformie Obywatelskiej niekoniecznie na rękę jest współpraca – również w ramach UE – z naszym największym sojusznikiem.