Program edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej wchodzi pełną parą do warszawskich szkół ponadpodstawowych. To element podpisanego przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego porozumienia ze środowiskami LGBT+. Wzrasta też wsparcie Warszawy dla innych inicjatyw tego środowiska, np. hostelu dla mniejszości seksualnych.
Trzaskowski w lutym 2019 roku podpisał dokument: „Warszawska Polityka Miejska Na Rzecz Społeczności LGBT+” (Deklaracja LGBT+) . Powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza, we współpracy z czterema innymi warszawskimi organizacjami LGBT+.
Jednym z punktów dokumentu była: „edukacja antydyskryminacyjna i seksualna zgodnej ze standardami WHO, aktywne wspieranie nauczycieli, jak i otwartość na inicjatywy III sektora dotyczące spraw społeczności”.
Władze Warszawy, z Trzaskowskim na czele, właśnie zaczęły go w pełni realizować. Jak poinformował portal Niezależna.pl ratusz, w ubiegłym roku szkolnym w ramach pilotażu w warszawskich szkołach ponadpodstawowych zostały powołane „Osoby Zaufania (OZ)” – do programu na zasadzie dobrowolność przystąpiło 21 placówek.
– tłumaczą w odpowiedzi na pytania portalu służby prasowe miasta.
Efekty dla władz Warszawy okazały się zadawalające. Z fazy pilotażu program przeszedł do realizacji. W tym roku szkolnym 2024/2025 do programu „Osoby Zaufania w warszawskich szkołach ponadpodstawowych” na zasadzie dobrowolności przystąpiło 40 szkół ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest m.st. Warszawa.
– informuje ratusz.
Miasto przyznaje, że program Osoby Zaufania powstał w trakcie przygotowania programu „Latarnik”. Jego celem było przeszkolenie części kadry pod kątem wspierania uczniów i uczennic LGBT+. W wyniku przeprowadzonych analiz dot. polskich oraz warszawskich szkół zauważono, że młodzież mierzy się na co dzień z bardzo różnymi problemami i wkluczeniami, stąd też decyzja, aby spojrzeć na te zjawiska szerzej – wyjaśnia ratusz. Dzięki temu „szerszemu spojrzeniu” warszawscy uczniowie mogę teraz wejść do „krainy OZ”.
Przyjrzyjmy się stanowi realizacji innych postulatów środowiska LGBT+, które zobowiązał się zrealizować włodarz stolicy. Wśród nich była reaktywacja hostelu interwencyjnego dla osób LGBT+ „będących w trudnej sytuacji życiowej”. Ten działa w najlepsze! Co rok miasto łoży na ten cel coraz większe środki.
– poinformowało biuro prasowe.
Kolejny postulat środowiska LGBT+ też został spełniony. W maju 2022 r. prezydent Trzaskowski podpisał Kartę Różnorodności. Karta to dobrowolne zobowiązanie pracodawców do „działania na rzecz promocji różnorodności w miejscu pracy”. Inny postulat, czyli patronat prezydenta miasta nad Paradą Równości – dawno spełniony i co roku kultywowany.
Nie wszystko jednak wyszło. Nie powstał (o zgrozo!) „miejski program monitorowania zachowań noszących znamiona przestępstw motywowanych homofobią”. Nie ma też zapowiadanego pełnomocnika prezydenta miasta ds. społeczności LGBT+. Jest substytut - w m.st. Warszawa działa pełnomocniczka Prezydenta ds. kobiet i równego traktowania – Aldona Machnowska-Góra.