Scenariusz epizodu w Dziwnowie zakładał, że jedna z jednostek pływających Inspektoratu Rybołówstwa wyłowiła w sieciach beczkę z nieznaną substancją. Kilku członków załogi zastało poparzonych przez wypływającą z niej substancję, a cała załoga uskarżała się na silne pieczenie oczu. Na podstawie skutków działania określono prawdopodobieństwo skażenia jednostki bojowym środkiem trującym – BŚT – czytamy na portalu 8. FOW.
Na wniosek Wojewody do Ministerstwa Obrony Narodowej podjęto decyzję o wydzieleniu sił i środków z Sił Zbrojnych RP, w wyniku której Kompania Chemiczna 8. Batalionu Saperów z Dziwnowa otrzymała zadanie rozpoznania i likwidacji skażenia. Epizod praktycznego działania w porcie Dziwnów miał na celu sprawdzenie procedury postępowania w przypadku skażenia jednostki pływającej oraz załogi wyłowionym BŚT — podaje Flotylla.
Ćwiczenie pk. Patrol-18 jest to przedsięwzięcie cykliczne, organizowane co 3 lata. Ma na celu sprawdzenie i zgrywanie mechanizmów współdziałania podmiotów sfery cywilnej i wojska z poszczególnych resortów wchodzących w skład Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania – KSWSiA. Podczas ćwiczenia sprawdzana jest efektywność wymiany informacji pomiędzy poszczególnymi podmiotami oraz doskonalone są procedury reagowania na powstałą sytuację kryzysową — informuje 8. Flotylla.