Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polska

Trwa zbiórka na ikony dla syryjskiego miasteczka

Łódzka Caritas i Stowarzyszenie Dom Wschodni prowadzą zbiórkę, dzięki której polskie ikony - skradzione w 2013 r. przez dżihadystów - powrócą do syryjskiego miasteczka Malula. Ikony tamtejszemu kościołowi podarował w 1943 r. gen. Władysław Anders.

Autor: redakcja

Inicjatorem akcji jest ksiądz Przemysław Szewczyk, który w Łodzi prowadzi Stowarzyszenie "Dom Wschodni" od lat wspierające chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Do zbiórki prowadzonej pod hasłem "Powrót ikon" włączyła się Caritas Archidiecezji Łódzkiej.

Reklama

"Chcemy ten gest przekazania ikon ponowić w momencie, gdy Malula cierpi z powodu wojny i gdy wszyscy Syryjczycy przeżywają trudny czas, w którym bardzo wielu Polaków okazuje im wsparcie, także dzięki temu, że poczuwamy się do jedności z syryjskimi chrześcijanami"

– podkreślił ks. Szewczyk.

Jak przekonują organizatorzy akcji, położona niedaleko stolicy Syrii Malula słynie z tego, że jej mieszkańcy wciąż mówią językiem aramejskim, którym podczas swojego ziemskiego życia posługiwał się Jezus Chrystus. Początek chrześcijaństwa w mieście wiąże się z obecnością św. Tekli, uczennicy św. Pawła. Grota, w której święta wiodła pustelnicze życie, a po śmierci została pochowana, to obecnie serce sanktuarium, będącego miejscem wielu pielgrzymek.

Jeszcze do niedawna w innym miejscu chrześcijańskiego kultu w Maluli - kościele św. Sergiusza i Bakchusa – znajdowały się pamiątki związane z Polską. Stacjonujący tam przez dwa miesiące ze swoją armią generał Władysław Anders w 1943 roku ofiarował świątyni ikony Chrystusa i Maryi.

Na przełomie listopada i grudnia 2013 roku Malula została zajęta przez radykalnych dżihadystów. Podczas działań wojennych ucierpiało wielu mieszkańców. Napastnicy zniszczyli też starożytny ołtarz w kościele św. Sergiusza i Bakchusa i zrabowali znajdujące się w nim dzieła sztuki - w tym ikony podarowane przez gen. Andersa. W kwietniu 2014 r. Malula została wyzwolona przez wojska syryjskie, jednak cennych przedmiotów kultu nie odzyskano.

Dzięki zbiórce prowadzonej przez Stowarzyszenie "Dom Wschodni" i łódzką Caritas każdy może obecnie wspomóc inicjatywę powrotu ikon z Polski do kościoła w Syrii. Na facebookowym profilu zbiórki można też obserwować kolejne etapy tworzenia ikon, które powstają w pracowni Magdaleny Sontag.

"Powrót ikon" to niejedyna akcja charytatywna, jaką obie łódzkie organizacje wspierają mieszkańców Syrii. Jak podał rzecznik łódzkiej Caritas Tomasz Kopytowski, w ramach programu "Rodzina Rodzinie" co miesiąc płynie pomoc do potrzebujących rodzin na Bliskim Wschodzie. W tym roku w Łodzi organizowano też zbiórki pieniężne "Łódź dla Aleppo" oraz "Dla młodych Aleppo". Co miesiąc w parafiach archidiecezji łódzkiej odmawiany jest "Różaniec za braci" w intencji chrześcijan na Bliskim Wchodzie.

O silnych więziach pomiędzy Kościołem w Łodzi i wszystkimi Kościołami w Syrii mówił metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś w specjalnym przesłaniu dla mieszkańców Syrii, które towarzyszyć będzie organizowanemu w Aleppo podsumowaniu kampanii "Łódź dla Aleppo".

"Dziękuję Bogu za wszystko, co możemy zrobić tu w Łodzi, żeby pomóc wam w Syrii. To, co dla was robimy, to spłata starego długu, ponieważ nasza wiara narodziła się z waszej wiary i z waszego Kościoła"

– podkreślił arcybiskup Ryś.

Autor: redakcja

Źródło: niezalezna.pl, PAP
Reklama