Widzimy, że jest to również wyraźnie sprawa polityczna i rodzaj walki politycznej między różnymi obozami - stwierdził główny analityk agencji ratingowej Moody's na Polskę, Steffen Dyck, oceniając wniosek o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu.
12 września odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej. Jego celem było ustalenie harmonogramu prac nad wstępnym wnioskiem o Trybunał Stanu dla prezesa NBP Adama Glapińskiego. Zaraz po tym szef NBP wydał oświadczenie, w którym robił zarzuty koalicji 13 grudnia.
Dzień później NBP poinformował o złożeniu zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię i Przewodniczącego Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej Zdzisława Gawlika.
W rozmowie z PAP Biznes główny analityk agencji ratingowej Moody's na Polskę, Steffen Dyck przekazał, że jego agencja obserwuje postępowanie ws. wstępnego wniosku o postawienie prezesa NBP przed Trybunałem Stanu w kontekście niezależności banku centralnego.
"Zauważamy również, że EBC wyraził obawy dotyczące potencjalnego wpływu tej sprawy na niezależność banku centralnego. Widzimy, że jest to również wyraźnie sprawa polityczna i rodzaj walki politycznej między różnymi obozami"
Zaznaczył, że "nadal uważamy, że NBP jako instytucja, poza wydarzeniami związanymi z niektórymi osobami, jest silny i podzielaliśmy ten pogląd również za kadencji poprzedniego rządu. Ogólne ramy polityki pieniężnej wspierają siłę instytucji w Polsce".
"Oczywiście, gdybyśmy zaobserwowali lub spodziewali się pogorszenia w przyszłości, mogłoby to potencjalnie wpłynąć na naszą ocenę ogólnej siły instytucjonalnej kraju"