Kościół katolicki drugiego dnia oktawy świąt Bożego Narodzenia wspominana św. Szczepana – pierwszego męczennika. W tym dniu w kościołach tradycyjnie czytany jest list do wiernych rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Tego dnia zbierane są też datki na tę uczelnię.
Drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia nie ma obowiązku uczestniczenia w mszy św., ale zgodnie z tradycją w kościołach liturgie celebrowane są podobnie jak w każdą niedzielę.
Tego dnia w kościołach zbierane są datki na KUL. Katolicki Uniwersytet Lubelski jest najstarszą uczelnią w Lublinie. Powstał w 1918 r. Na siedmiu wydziałach studiuje tu ponad 8 tys. osób.
Tegoroczny list, rektor uczelni, ks. prof. Mirosław Kalinowski poświęca rozważaniom na temat roli i znaczenia kształtowania sumienia w życiu człowieka.
"Jest to szczególnie ważne w czasach kryzysu sumienia i swoistego kultu nieograniczonej niczym wolności, która chce uniezależnić człowieka od jakichkolwiek wymagań i nakazów, a nawet odciąć od źródła życia, czyli od Boga Stwórcy"
– napisał.
Przypomniał, że w chrześcijańskim rozumieniu sumienie jest wewnętrznym głosem pozwalającym odróżnić dobro od zła.
"W sumieniu przejawia się wielka godność i dostojeństwo osoby ludzkiej" – napisał rektor.
Jak tłumaczył, w głębi sumienia człowiek odkrywa nie własne prawo, które sam sobie ustanawia, ale prawo Boga, który "wie, co jest dla człowieka najlepsze" i któremu człowiek powinien być posłuszny. "Nie jest to - wbrew pozorom – odebranie wolności człowiekowi, ale – przeciwnie – zabezpieczenie przed zniewoleniem przez własne niewłaściwe decyzje. Sumienie nie ogranicza, ale daje szansę rozwoju, zapewnia bezpieczeństwo i szczęście" – napisał ks. Kalinowski.
Aby głos sumienia nie był jedynie "projekcją własnych myśli i pragnień", człowiek - zdaniem rektora - powinien zawsze kierować się szacunkiem dla bliźniego, dobrem drugiej osoby i ewangeliczną zasadą: "wszystko, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie".
"Zasada ta oznacza, że nigdy sumienie nie podpowie nam takiego zachowania, które dopuszczałoby skrzywdzenie drugiego człowieka" – dodał.
Według ks. prof. Kalinowskiego sumienie jest Bożym darem dla człowieka, ale "nie działa mechanicznie" i trzeba o nie dbać, aby nie zostało uciszone i zgaszone.
"Gdy człowiek niewiele dba o poszukiwanie prawdy i dobra, wtedy sumienie przyzwyczaja się do grzechu i powoli ulega zaślepieniu. Ostateczną konsekwencją nieposłuszeństwa głosowi sumienia są wojny, autorytarne rządy, brak poszanowania ludzkiej godności, lekceważenie prawdy"
– napisał.
Kształtowanie sumienia jest - w ocenie rektora - jednym z najważniejszych zadań w życiu człowieka. Budowanie wrażliwości sumienia "uwalnia od egoizmu i pychy", "zapewnia wolność i prowadzi do pokoju serca".
Wyrzuty sumienia, które się budzą w człowieku, gdy łamie zasady dobrego postępowania, są - zdaniem rektora - pomocą w kształtowaniu sumienia.
"Są one ostrzeżeniem, które nie powinno budzić lęku czy frustracji, ale motywować do pracy nad sobą i zmiany postępowania" – napisał ks. Kalinowski.
Rektor KUL zachęca, aby okresie Bożego Narodzenia podjąć refleksję na temat tego wewnętrznego głosu w człowieku, zwłaszcza w obecnej sytuacji "wszechobecnego hałasu i lęku przed ciszą".
"Chrystus ma urodzić się i zamieszkać nie gdzieś w świecie, nie między ludźmi, ale osobiście we mnie. Ma być głosem wołającym z wnętrza rozumu i serca, (…) mieć realny wpływ na nasze życie. Tę aktywną obecność Boga w nas, z którą zawsze możemy i powinniśmy konfrontować się w myśleniu i działaniu, nazywa się w chrześcijańskiej teologii moralnej sumieniem" – napisał rektor KUL.
26 grudnia Kościół katolicki wspomina świętego Szczepana – jednego z siedmiu diakonów, których apostołowie wybrali do posługi ubogim. Za odważne głoszenie wiary w Chrystusa został on oskarżony przed żydowskim Sanhedrynem, że występuje przeciw "prawu i świątyni", a następnie ukamienowany za miastem. Według Dziejów Apostolskich przy jego śmierci obecny był Szaweł, późniejszy Apostoł Narodów (św. Paweł). Według biblistów był to samosąd. Doszło do niego, bo w 36 r. Piłat został odwołany ze swojego stanowiska, a nowy namiestnik jeszcze nie przybył. Imię Szczepana włączono do kanonu rzymskiego.
Z dniem św. Szczepana łączy się w Polsce wiele zwyczajów. W drugi dzień świat Bożego Narodzenia obchodzono z życzeniami świątecznymi sąsiadów, dalszą rodzinę i znajomych. W czasie mszy św. rzucano w kościele zboże na pamiątkę kamienowania świętego. Wieczór 26 grudnia nazywano szczodrym, gdyż służba dworska składała panom życzenia i otrzymywała poczęstunek, a nawet prezenty. Po przyjęciu smarowano miodem pułap i rzucano ziarno. Jeśli zboże przylgnęło, było to dobrą wróżbą pomyślnych zbiorów.
W ikonografii św. Szczepan występuje jako młody diakon w białej tunice lub w bogato tkanej dalmatyce. Jego atrybutami są: księga Ewangelii, kamienie na księdze lub w jego rękach i gałązka palmowa. Jest on patronem diecezji wiedeńskiej; kamieniarzy, kucharzy i tkaczy.
Prześladowania na tle religijnym odnoszą się nie tylko do aktów przemocy fizycznej wobec osób wierzących. Zaliczają się do nich również sytuacje, w których utrudnia się wiernym kultywowanie praktyk religijnych poprzez np. uniemożliwienie budowania kościołów czy rejestrację organizacji. W niektórych krajach dochodzi do zakłócania nabożeństw, napaści na duchownych, profanacji obiektów kultu i symboli wiary. Są też przypadki, gdy chrześcijanie – wyłącznie z powodu swej wiary – tracą pracę.
Według raportu międzynarodowej organizacji Open Doors z 2024 r. z poważnymi prześladowaniami i z dyskryminacją za wyznawanie Jezusa Chrystusa zmaga się ponad 365 mln chrześcijan w 78 krajach.
Na pierwszym miejscu w "Światowym indeksie prześladowań" (ŚIP) znalazła się Korea Północna, a w pierwszej dziesiątce państw są kolejno: Somalia, Libia, Erytrea, Jemen, Nigeria, Pakistan, Sudan, Iran i Afganistan. Indie i Chiny – znalazły się na 11. i 19. miejscu. Według Open Doors w Korei Północnej jest około 200 tys. więźniów politycznych i religijnych, z czego od 50-70 tys. uważa się za uwięzionych z powodu wiary chrześcijańskiej. Z tegorocznego raportu wynika, że podobnie jak w latach poprzednich większość morderstw na chrześcijanach popełniono w krajach Afryki Subsaharyjskiej. Liczba ataków na budynki i obiekty kościelne na całym świecie wzrosła z 2110 do 14 766 – podał Open Doors. W Indiach notuje się znaczny wzrost prześladowania na fali nacjonalizmu, który wiąże obywatelstwo z wyznawaniem hinduizmu. Z kolei w Chinach na polecenie rządu i władz lokalnych zamknięto większość kościołów lub budynków przeznaczonych na kościoły.
Open Doors jest międzywyznaniową organizacją chrześcijańską, która od 1955 r. monitoruje prześladowanie chrześcijan w 60 krajach na świecie i podejmuje działania mające wesprzeć wierzących w Chrystusa. W tym celu podejmuje m.in. szkolenia liderów chrześcijańskich, dostarczając Biblię i literaturę chrześcijańską, udzielając wsparcia psychologicznego ofiarom prześladowań i informując opinię publiczną o przypadkach łamania wolności religijnej.