To będzie pierwsza taka pielgrzymka z Polski. 16 osób zainaugurowało w niedzielę 1. Emobliną Pielgrzymkę "Laudato Si". Pątnicy, poruszając się wyłącznie elektrycznymi pojazdami, wyruszyli z Jasnej Góry i - odwiedzając po drodze 10 innych sanktuariów - dotrą 15 września do Rzymu.
I Emobilna Pielgrzymka "Laudato Si" wyruszyła w niedzielę z Jasnej Góry i na drodze do Bazyliki św. Piotra w Rzymie odwiedzą 10 innych europejskich sanktuariów: klasztor karmelitów bosych – Czerna; sanktuarium św. Jana Pawła II (Kraków), sanktuarium Svaty Kopecec (Czechy), sanktuarium w Bratysławie (Słowacja), sanktuarium Mariazell (Austria), sanktuarium narodowe Brezje (Słowenia), sanktuarium św. Antoniego (Padwa), sanktuarium Loreto, bazylika św. Franciszka (Asyż) oraz bazyliki papieskie (Rzym).
Są ambasadorami Kościoła w nauczaniu o ekologii. Pierwsza emobilna pielgrzymka wyruszyła z #JasnaGóra do Watykanu. 16 osób wyłącznie elektrycznymi autami przejedzie ponad 4 https://t.co/iLnvJ0KrL2. Jeden z poświęconych w #Sanktuarium samochodów ofiarowany zostanie @Pontifex_pl pic.twitter.com/Vaz9axWpBS
— JasnaGoraNews (@JasnaGoraNews) 9 września 2019
16 pątników liczącą ok. 4000 km trasę pielgrzymki przemierzy tylko i wyłącznie pojazdami elektrycznymi. Pielgrzymkę zorganizował Instytut Elektromobilności i Zrównoważonego Transportu Emobi z Katowic. Uczestnikami pielgrzymki są członkowie Instytutu, przedsiębiorstwa ekonomii społecznej oraz dziennikarze i duchowni.
Jak podkreśla jeden z organizatorów wydarzenia, Marcin Piaskowski, inspiracją do pielgrzymki stała się papieska encyklika "Laudato Si".
- Nasz Instytut przede wszystkim zajmuje się promocją elektromobilności. Z racji tego, że jesteśmy też ludźmi wierzącymi, zagłębiliśmy się mocno w założenia encykliki papieża Franciszka, która jest nazywana ‘zieloną encykliką’, i mówi i o nawróceniu ekologicznym, i o odpowiedzialności każdego z nas za zanieczyszczenie środowiska i za planetę. Postanowiliśmy szlakiem sanktuariów pokazać, że pojazdami elektrycznymi da się pokonać tak ogromny dystans, nie stanowi to problemu, a przy tym nie zanieczyszczamy środowiska
- powiedział Piaskowski.
Pielgrzymi planują dotrzeć do Rzymu 15 września. Wezmą tam udział w modlitwie Anioł Pański prowadzonej przez papieża. Pielgrzymka otrzymała specjalne błogosławieństwo papieża Franciszka. Jeden z pojazdów zostanie ofiarowany w prezencie Ojcu Świętemu.