"Nie świruj, idź na wybory" - to akcja zainspirowana przez fotografa Tomasza Sikorę. W krótkich filmikach występują celebryci znani z niechęci do rządu Prawa i Sprawiedliwości. Akcja miała być podobno zabawna, ale taka nie jest, a politycy nie kryją nią oburzenia.
Janusz Gajos, Wojciech Pszoniak, Anna Nehrebecka, Grzegorz Turnau, Zbigniew Hołdys - to m.in. tych ludzi można zobaczyć na krótkich filmikach.
Szczególne poruszenie wywołał ten z Wojciechem Pszoniakiem, który udaje osobę chorą psychicznie.
Te spoty prędzej sprawią, że niezdecydowani wyborcy opozycji zostaną w domach niż pójdą na wybory.
— Piotr Lis ? (@Piotr_Lis_) September 18, 2019
Żenada, że #JaCieNieMoge... pic.twitter.com/Oc7NxrsKtL
Wpisuje się to już w pewien ciąg narracji - ostatnio Klaudia Jachira, kandydatka Koalicji Obywatelskiej do Sejmu, która słynie z kontrowersyjnych, obraźliwych wypowiedzi, powiedziała:
Wiecie ile jest w Polsce osób z zaburzeniami psychicznymi? 6 mln. Sporo, nie? A wiecie, ile osób głosowało na PiS w ostatnich wyborach? 5 mln 711 tys. 686 osób. Ja nic nie mówię. Liczby mówią same za siebie.
Równie bulwersujący rysunek wykonał Andrzej Mleczko:
Na rysunek Mleczki zareagował nawet Rzecznik Praw Pacjenta, który stwierdził, że zaszkodził przede wszystkim dotkniętym schorzeniami psychicznymi.
Politycy Prawa i Sprawiedliwości nie kryją oburzenia tym, co zobaczyli:
Najpierw Klaudia Jachira, potem Andrzej Mleczko, teraz to...
— Sebastian Kaleta (@sjkaleta) September 18, 2019
Pogarda dla przeciwników politycznych wyrażona wyszydzaniem i poniżeniem osób z chorobami psychicznymi czy niepełnosprawnościami... obrzydliwe kombi.
Panie @Adbodnar - będzie reakcja? https://t.co/L45IMPiSHL
Jakaś dziwna moda zapanowała wśrôd niektórych aktorôw, znanych z miłości do #totalnych. Chyba rywalizują w konkursie kto z zrobi z siebie większego pajaca.? https://t.co/LTDSNaBFXG
— Joachim Brudziński (@jbrudzinski) September 18, 2019
Parodiowanie osób niepełnosprawnych? To prosta sugestia, że „trzeba być lepszym od nich”. Czegoś tak obrzydliwego dawno nie widziałem. Podobne ruchy mogą dotyczyć np. osób z porażeniem mózgowym, czyli często niewinnych, marzących o akceptacji. Po prostu wielki skandal. https://t.co/LKkyiSKDhM
— Patryk Jaki (@PatrykJaki) September 18, 2019
Przypomnijmy, że w 2005 roku kampania PZU "Stop wariatom drogowym", nawołująca kierowców do zachowania rozsądku na drogach, spotkała się z falą krytyki, bo zdaniem psychiatrów i etnologa, krzywdziła ona osoby chore psychicznie. Kontrowersje budziły pojawiające się w telewizyjnych spotach i na billboardach kaftany bezpieczeństwa.
Czy tym razem spotkamy się z podobną reakcją?