Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wziął udział dzisiaj w podsumowaniu IV Centralnego Zlotu Klas Mundurowych Żagań 18. Szef MON nagrodził najlepsze klasy i podziękował młodym ludziom za chęć pomocy ojczyźnie i innym ludziom.
„Gratuluję tym, którzy odnieśli zwycięstwo. Gratuluję wszystkim tym, którzy wzięli udział w tym zlocie, żeby dostać się finału należało przecież przejść eliminacje wojewódzkie. A przede wszystkim gratuluję postawy, wam, młodym ludziom, uczniom. Słyszałem w rozmowie z wami, że wiążecie swoje plany z Wojskiem Polskim, tudzież z innymi służbami mundurowymi, a to jest bardzo ważne, bo chcecie służyć ojczyźnie, chcecie służyć Polsce, chcecie pomagać innym” – mówił Błaszczak.
Minister powiedział, że nawet jeśli ktoś wybierze inną drogę niż służba w wojsku czy w innych służbach mundurowych, to zdobyte w klasach mundurowych umiejętności pozwolą mu na pomaganie innym, np. w sytuacji kryzysowej.
#KlasyMundurowe Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych im. gen. W.Andersa w Chełmie zwyciężyła z zawodach zorganizowanych na Centralnym Zlocie Klas Mundurowych Żagań 2018.
— Ministerstwo Obrony Narodowej ?? (@MON_GOV_PL) 6 października 2018
-
Wyróżnienia i puchar wręczył uczniom @mblaszczak.
-
GRATULUJEMY !!! ? pic.twitter.com/MOmskpy8n7
„I to jest właśnie ten owoc waszej pracy, waszej nauki. To jest niezmiernie istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa w naszej ojczyźnie” – powiedział szef MON.
Błaszczak powiedział, że program certyfikowanych klas mundurowych cieszy się bardzo dużym powodzeniem wśród uczniów, a w kraju bierze w nim udział ponad sto szkół. Zachęcał, by kolejne szkoły przystępowały do tego programu. Zaznaczył, że te klasy dają konkretne perspektywy w służbie Polsce.
„Szczególnie jest ważne to dziś, w tym roku. Obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości. Mogłoby się wydawać, że niepodległość jest czymś oczywistym – nie, tak nie jest. O niepodległość trzeba dbać. Trzeba być przygotowanym do tego, żeby w sytuacji kryzysowej, sytuacji zagrożenia stanąć właśnie do walki o wolną Polskę, wolną ojczyznę i wy właśnie takie umiejętności posiedliście” – powiedział minister.
Minister nawiązał także do obecności na sobotniej uroczystości delegacji żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Polsce.
„To nasi sojusznicy. Razem dbamy o to, żeby zapewnić bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO, razem dbamy o to, żeby Polska był bezpieczna, żeby kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego były bezpieczne, żeby mogły bezpiecznie się rozwijać, żeby obywatele naszych państw w bezpiecznym środowisku mogli realizować swoje marzenia, swoje zamierzenia” – powiedział Błaszczak.
Zwycięzcy Zlotu #KlasyMundurowe -
— Ministerstwo Obrony Narodowej ?? (@MON_GOV_PL) 6 października 2018
uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych im. gen. W. Andersa w Chełmie. pic.twitter.com/6eqrhIl3DR
Najlepszą klasą mundurową o profilu wojskowym okazała się klasa Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych im. gen. Władysława Andersa w Chełmie. Drugie miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkół w Górowie Iławeckim (woj. warmińsko-mazurskie), a trzecie Zespoły Szkół nr 2 im. Sybiraków w nowym Sączu.
„Ogromny sukces, ponieważ nie nastawialiśmy się na pierwsze miejsce, ponieważ pierwszy raz przystąpiliśmy do tego typu zawodów. Wielki szacunek dla drużyny, dla całego zespołu – całej trzydziestki (…) Stanowimy jedność, całość, u nas nie ma indywidualizmu (…) Wybieramy tę drogę życiową z pasji, z patriotyzmu lokalnego, który wynosi się z domu, z naszej małej ojczyzny. Po prostu nas to kręci, ciekawi i interesuje” - powiedział Adrian Kudrzycki z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych im. gen. Władysława Andersa w Chełmie.
Przez sześć dni na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Żaganiu ponad pół tysiąca młodych ludzi uczących się w 16 klasach mundurowych i reprezentujących wszystkie województwa konkurowało o miano najlepszej klasy mundurowej o profilu wojskowym w Polsce.
Podczas rywalizacji uczniowie musieli wykazać się wiedzą o historii i współczesności wojsk pancernych, ale również umiejętnościami podczas manewrów sportowo – obronnych i szkolenia ogniowego oraz konkursu musztry i piosenki marszowej. Brali również udział w marszobiegu, który rozgrywał się na dystansie 8 km.
Ponadto musieli także wykazać się wiedzą i umiejętnościami m.in.: pomocy i ewakuacji rannych, strzelania, rzutu granatem, ale również siłą podczas przepychania pojazdu i przenoszenia skrzynek z amunicją.
W zlocie wzięło udział szesnaście trzydziestoosobowych drużyn wyłonionych w drodze eliminacji wojewódzkich, przeprowadzonych przez wojewódzkie sztaby wojskowe w porozumieniu z kuratoriami oświaty oraz 32 nauczycieli i opiekunów klas mundurowych.
Organizowane rokrocznie w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Żaganiu przedsięwzięcie organizowane jest przez Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych jest realizowany przez 11. Lubuską Dywizję Kawalerii Pancernej (11LDKPanc), 23 Śląski pułk artylerii oraz jednostki wspierające poszczególne zagadnienia Zlotu.
Miejsce Zlotu nie jest przypadkowe. „Czarna Dywizja” – jak jest określana Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej, to przodujący związek taktyczny w naszym kraju, jedyny o strukturze pancernej. Jest główną siłą uderzeniową Wojsk Lądowych - dysponuje i wykorzystuje w trakcie codziennego szkolenia nowoczesny sprzęt wojskowy.