Specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnaleźli kolejne szczątki ofiar zbrodni totalitaryzmu na terenie dawnego więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. W sumie na tyłach więziennego szpitala badacze Instytutu ujawnili kilkanaście jam grobowych.
O kolejnym odkryciu specjalistów IPN, którzy od 1 października br. prowadzą na Mokotowie kolejny, piąty etap prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych, dowiedziała się Polska Agencja Prasowa w Biurze Poszukiwań i Identyfikacji IPN.
- Na terenie byłego Aresztu Śledczego Warszawa – Mokotów przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie (...) specjaliści BPiI IPN ujawnili kilkanaście jam grobowych, w których znajdują się ludzkie szczątki. Odnalezione miejsca pochówku zlokalizowane są na tyłach więziennego szpitala
- podało dziś Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Biuro dodało też, że o ujawnieniu ludzkich szczątków zostali powiadomieni prokuratorzy IPN w Warszawie.
Obecne prace archeologiczno-ekshumacyjne Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, które mają potrwać do końca października, koncentrują się głównie na przebadaniu terenu przylegającego do byłego specjalnego pawilonu śledczego MBP, tzw. Pałacu Cudów. W pawilonie tym, wybudowanym w latach 1949-1950, funkcjonariusze Urzędu bezpieczeństwa dokonywali brutalnych przesłuchań, po których więźniowie w "cudowny" sposób przyznawali się do stawianych im zarzutów.
W pobliżu "Pałacu Cudów" na przełomie czerwca i lipca 2018 r. IPN odnalazł zbiorową mogiłę, a w niej szczątki ośmiu osób, najprawdopodobniej - jak podał Instytut - ofiar zbrodni niemieckiej z okresu Powstania Warszawskiego.