W ostatnim czasie w Ośrodku Szkolenia Leopard w Świętoszowie zaszło dużo zmian. Powstał nowy obiekt szkoleniowy - hala, w której mogą się szkolić żołnierze uczestniczący w kursach na członków załogi czołgu Leopard 2A4 i 2A5 oraz żołnierze pododdziałów logistycznych — podaje oficjalny portal 10. Brygady Kawalerii Pancernej.
Trwają prace nad tym, żeby OSL otrzymał w najbliższym czasie trenażer kierowcy czołgu Leopard. Będzie to symulator z najwyższej półki i nowej generacji, dzięki któremu uczestnicy kursów będą mieli możliwość, podczas tych kilkunastu tygodni, nauczyć się jeszcze więcej. Zdobyte umiejętności z całą pewnością będą im niezbędne podczas dalszej służby na zajmowanych stanowiskach służbowych. Ponadto trwają prace modernizacyjne nad AGPT (symulator taktyczny plutonu czołgów) oraz nad pozostałymi symulatorami, które znajdują się na wyposażeniu OSL. Dodatkowo oczekujemy na narzędzia - urządzenia treningowe, dla specjalistów logistyki. Te zmiany pozwolą kadrze OSL na jeszcze bardziej efektywne szkolenie, które z całą pewnością zaowocuje w przyszłości przynosząc wymierne korzyści. Jako komendant OSL cieszę się, że to, co kiedyś było planami, znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości — przyznał komendant Ośrodka Szkolenia Leopard mjr Marcin Wdowiak, cytowany przez oficjalny portal 10. BKPanc.
W minionym tygodniu do pancernej brygady przybył kierownik Zakładu Symulacji Taktycznych z Akademii Wojsk Lądowych z Wrocławia, płk dr Czesław Dąbrowski, żeby zapoznać instruktorów z OSL oraz kadrę kierowniczą brygady z laserowym symulatorem strzelań BT46. Symulator ten na co dzień używany jest na wrocławskiej uczelni w procesie szkolenia podchorążych oraz kursantów. Jest to trenażer wykorzystywany zarówno do szkolenia załóg wozów bojowych, w tym także czołgów Leopard, jak również pojedynczych żołnierzy wyposażonych w etatową broń, jak na przykład karabinek czy granatnik przeciwpancerny — czytamy.
Symulator strzelań BT46 to symulator dwukierunkowy. Jego niewątpliwą zaletą jest możliwość dokładnego odwzorowania balistyki pocisku, a także celności. Załogi mogą szkolić się w realnym terenie, w realnych warunkach, wykorzystując swój etatowy sprzęt, prowadzą ogień, jednak bez użycia prawdziwej amunicji. Jedyną różnicą w przypadku załogi czołgu jest mniejsza ilość czynności, które w tym wypadku wykonuje ładowniczy, gdyż nie ładuje on rzeczywistego pocisku. Pozostałe czynności wykonywane są dokładnie tak samo, jak w przypadku realnego działania
— opisał działanie symulatora płk dr Dąbrowski, cytowany przez portal świętoszowskiej jednostki.
Podczas kilku godzin spędzonych na Palcu Ćwiczeń Ogniowych, gdzie znajdują się obiekty szkoleniowe OSL, przybyli żołnierze mogli obserwować działanie symulatora używanego zarówno w czołgach, jak i przez żołnierzy. Wariantów zorganizowania szkolenia z użyciem tego specjalistycznego sprzętu jest naprawdę wiele. Możliwość obejrzenia działania oraz sposobów wykorzystania laserowego symulatora strzelań BT46 była dla żołnierzy pancernej brygady cennym doświadczeniem — informuje 10. BKPanc.