Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

„Święto demokracji, najważniejszy instrument demokracji bezpośredniej”. Mec. Młynarek o znaczeniu referendum

- Referendum to najważniejszy instrument demokracji bezpośredniej. To taka najpełniejsza realizacja zasady określonej w art. 4 Konstytucji, która mówi o tym, że w Rzeczpospolitej Polskiej władza zwierzchnia należy do narodu - powiedział w programie "Akademia Demokracji - referendum" mec. Krystian Młynarek.

Mec. Krystian Młynarek
Mec. Krystian Młynarek
Telewizja Republika / screen

W programie "Akademia demokracji - referendum" rozmawiano o tym, jakie jest znaczenie referendów w Polsce i na świecie. Mec. Krystian Młynarek wskazał, że "referendum to święto demokracji, ale również taki najważniejszy instrument demokracji bezpośredniej, to taka najpełniejsza realizacja zasady określonej w art. 4 Konstytucji, która mówi o tym, że w Rzeczpospolitej Polskiej władza zwierzchnia należy do narodu".

"Naród może sprawować władzę w sposób bezpośredni poprzez referendum. Żeby do takiego referendum doszło, musi być ono zarządzone w sposób prawidłowy. Art. 125 Konstytucji daje dwie możliwości. Referendum może być zarządzone przez Sejm w wyniku glosowania bezwzględną większością głosów. Referendum może być też zarządzone przez prezydenta. Jest to jego prerogatywa, natomiast w tym przypadku potrzebuje zgody Senatu, również wyrażonej uchwały Senatu bezwzględną większością głosów"

– przypomniał prawnik.

Referendum na wniosek obywateli i referendum lokalne

Podczas rozmowy omawiano także możliwość organizacji referendum na wniosek obywateli. 

"Obywatele mogą domagać się przeprowadzenia referendum. Narzędzia daje im ustawa o referendum ogólnokrajowym. Ta ustawa stanowi o tym, że grupa 500 tys. obywateli może złożyć wniosek do Marszałka Sejmu o przeprowadzenie referendum. Ten wniosek nie jest dla Sejmu wiążący. Musi on być przez Sejm rozpatrzony. To Sejm decyduje, czy się do tego wniosku przychyli. Mieliśmy w ostatnich latach, w czasie rządów PO taką sytuację - złożono wniosek o przeprowadzenie referendum w związku z podwyższeniem wieku emerytalnego, jednak Sejm nie przychylił się do tego wniosku"

– powiedział mec. Młynarek.

Prawnik wskazał także, że "do przeprowadzenia referendum lokalnego podstawę daje Konstytucja – art. 170 - t referenda mogą być przeznaczone w sprawach o istotnym znaczeniu dla danego samorządu". 

Przykład Szwajcarii 

Mec. Młynarek mówił też o tym, jakie znaczenie ma instytucja referendum w Szwajcarii.

"W Szwajcarii od połowy XIX wieku króluje demokracja bezpośrednia. Często odbywają się referenda, które wskazują kierunki rozwoju tego państwa. Ponad 200 referendów wiążących odbyło się w Szwajcarii przez ten czas. Tam nie ma czegoś takiego jak próg frekwencji decydujący o ważności. Widocznie obywatele Szwajcarii wyszli z założenia, że ci, którzy nie głosują, świadomie pozbawiają się tego prawa"

– powiedział.

Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy w oknie poniżej:

 



Źródło: Telewizja Republika, niezalezna.pl

#referendum

Mateusz Mol