W najbliższą niedzielę, w ramach obchodów Światowego Dnia Misyjnego, w parafiach odbędzie się zbiórka na pomoc misjonarzom pracującym na wszystkich kontynentach. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę kościołów oraz edukację misjonarzy. Na świecie pracuje 350 tysięcy misjonarzy, z czego dwa tysiące to Polacy.
Światowy Dzień Misyjny odbędzie się w niedzielę pod hasłem „Idźcie i głoście”. Tego dnia we wszystkich kościołach i parafiach świata przeprowadzona zostanie zbiórka na Fundusz Solidarności Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.
Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik zaznaczył, że o wsparcie misji prosili wielokrotnie papieże Jan Paweł II i Franciszek.
Kilka lat temu otrzymałem w prezencie budzik, na którym było napisane, by budzić wiarę w ludziach. Z okazji Niedzieli Misyjnej zwracam się do wszystkich wierzących z apelem – niech budzi się wasza miłość i troska o misje
– zaapelował Budzik w filmie odtworzonym podczas konferencji w Warszawie.
Misja Kościoła ma twarz Chrystusa i tych ,którzy Go głoszą i przyjmują. Trwa konf prasowa przed Niedzielą Misyjną pic.twitter.com/vbXvxsfpEp
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) 18 października 2017
Ks. Krzysztof Pochut ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich, który przez 4 lata pracował w Republice Środkowej Afryki, podkreślił że praca ewangelizacyjna na misji często łączy się z różnego rodzaju dziełami charytatywnymi.
W Republice Środkowej Afryki potrzeby są ogromne, ponieważ kraj jest bardzo biedny, od wielu lat nękany konfliktami zbrojnymi. W sercu naszej pracy jest ewangelizacja, ale towarzyszy jej działalność charytatywna. Prowadzimy przychodnię zdrowia i szkołę. Jest to szczególnie ważne, gdyż wśród Pigmejów analfabetyzm sięga 90 procent
– wyjaśnił misjonarz.
Dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Tomasz Atłas podkreślił, że „każdy człowiek ochrzczony jest misjonarzem, ponieważ ma służyć temu, żeby Ewangelia była głoszona w każdym miejscu na świecie”.
Niedziela misyjna ma nam to powołanie uświadomić. Ma nas obudzić, co przypomina ten misyjny budzik
– powiedział ks. Atłas prezentując symbol tegorocznej Niedzieli Misyjnej – budzik z wydrukowaną na tarczy mapą przedstawiającą wszystkie kontynenty.
Twarz misyjnego dzieła Kościoła to także mnisi i mniszki, którzy nie opuszczają swoich klasztorów, ale poprzez swoją modlitwę i ofiarę służą misjom. To także kapłani z Afryki, którzy nie zostaliby wyświęceni, gdyby wiary nie przynieśli im misjonarze
– powiedział ks. Atłas.
Sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary ks. Maciej Będziński poinformował, że co roku dzięki pieniądzom zebranym w polskich kościołach w czasie Niedzieli Misyjnej do Kościołów misyjnych przekazywane jest ok. 1 mln dolarów. W 2016 r. składka wyniosła ponad 1,1 mln USD. Fundusze te zostały przekazane na budowę kościołów, kaplic, domów parafialnych a także formację świeckich katechistów, kapłanów i rozbudowę ewangelizacji medialnej.
W ten weekend #NiedzielaMisyjna Dziś odbyła się poprzedzająca ją konferencja prasowa. Zapraszamy do fotogalerii - https://t.co/Bz0ChR6nau pic.twitter.com/4SMel8Jgel
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) 18 października 2017
Dodał, że za pieniądze ze składki w ubiegłym roku zrealizowano 3 tys. projektów w krajach misyjnych a 24 misjonarzy przygotowało się do wyjazdu na misje. Polska plasuje się na 6. miejscu w Europie pod względem przekazanych środków. Pieniądze trafiły m.in. do Burundi, Sri Lanki, Ghany i Laosu.
Na świecie pracuje 350 tys. misjonarzy, z czego 2 tys. to Polacy. Najwięcej misjonarzy i misjonarek z Polski pracuje w Afryce (810). Kraje od lat znajdujące się w czołówce, jeśli chodzi o ich liczbę to: Kamerun (118), Zambia (73), Tanzania (62), Madagaskar (58), Demokratyczna Republika Konga (42) i Republika Południowej Afryki (44). Na drugim miejscu pod względem liczby misjonarzy z Polski znajdują się Ameryka Południowa i Środkowa, gdzie pracuje 784 osób. W Azji pracuje 327 misjonarzy i misjonarek z Polski, zaś w Ameryce Północnej jest ich 29.