Jak podał katowicki magistrat, to realizacja marcowej zapowiedzi prezydenta miasta Marcina Krupy, który zwrócił się wówczas w tej sprawie do Nadleśnictwa Katowice. Po uzyskaniu pozytywnego stanowiska nadleśnictw przygotowano projekt uchwały przekazany radnym. W głosowaniu za projektem opowiedziała się zdecydowana większość radnych – przy jednym głosie sprzeciwu i jednym wstrzymującym się.
– powiedział cytowany przewodniczący tej komisji Jarosław Makowski.
Miasto zaznaczyło, że omawiano koncepcję utworzenia na tym obszarze rezerwatu przyrody. Ponieważ jednak leży to poza kompetencjami rady miasta, uznano, że lepszym rozwiązaniem jest szybkie utworzenie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego, a także wspieranie pomysłu utworzenia rezerwatu w przyszłości.
Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Las Murckowski-Buczyna” o powierzchni ponad 13 ha ma pozwolić chronić m.in. tamtejsze buki. W uzasadnieniu do uchwały zapisano, że obszar ten „wyróżnia się cennymi walorami przyrodniczymi, krajobrazowymi i kulturowymi: porośnięty jest starymi drzewami i odnawiającym się lasem”.
Przeprowadzona w terenie inwentaryzacja przyrodnicza wykazała, że występują tam rzadkie okazy owadów, a w środowisku wodnym godujące płazy. Celem ustanowienia zespołu przyrodniczo-krajobrazowego jest ochrona cennych fragmentów krajobrazu ze względu na jego walory przyrodnicze, estetyczne i zachowanie obiektów o walorach kulturowych – znajduje się tam kamienna kapliczka.
Na obszarze Zespołu obowiązuje zakaz jego niszczenia, uszkadzania lub przekształcania. Nie wolno zniekształcać rzeźby terenu, zanieczyszczać gleby, przekształcać zbiorników wodnych, wydobywać skał, zabijać zwierząt, niszczyć nor i legowisk zwierząt.
Zespół przyrodniczo-krajobrazowy jest formą ochrony przyrody wyższą niż użytek ekologiczny. Na koniec 2019 r. w Polsce istniały 322 zespoły przyrodniczo-krajobrazowe, z czego w województwie śląskim ok. 25. Do pobliskich obszarów tego rodzaju należą Źródła Kłodnicy w Lesie Murckowskim na terenie Katowic, Żabie Doły na granicy Chorzowa i Bytomia czy Miechowicka Ostoja Leśna w Bytomiu.
Na terenie Lasu Murckowskiego w granicach Katowic mieści się też 100-hektarowy rezerwat przyrody o tej nazwie chroniący pozostałości dawnej Puszczy Śląskiej.