Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Spektakularna akcja policji. Wpadli kolejni członkowie międzynarodowej grupy przestępczej

Policjanci z Wydziału do walki z przestępczością gospodarczą KWP w Lublinie, prowadząc śledztwo pod nadzorem Prokuratury Krajowej w Lublinie, zatrzymali kolejne osoby wchodzące w skład międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT. 5 podejrzanych tymczasowo aresztowano, wobec trzech kolejnych osób zastosowano środki wolnościowe. Do tej pory w śledztwie ustalono 39 podejrzanych, którym przedstawiono zarzuty dotyczące m.in wyłudzenia mienia znacznej wartości w kwocie nie mniejszej niż 9 mln zł z tytułu zwrotu nienależnego podatku VAT.

zatrzymani członkowie międzynarodowej grupy przestępczej
zatrzymani członkowie międzynarodowej grupy przestępczej
lubelska.policja.gov.pl

Na polecenie prokuratora z Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowe w Lublinie funkcjonariusze KWP w Lublinie zatrzymali 8 osób: Macieja M., Dariusza C., Kamilę K., Mariusza M., Michała P., Zbigniewa K., Huberta C. i Teresę C., którzy byli członkami międzynarodowej grupy przestępczej.
 
Po doprowadzeniu zatrzymanych do Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej prokurator przedstawił im zarzuty. Dotyczą one udziału w międzynarodowej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzeniami zwrotu podatku VAT, dokonania wyłudzeń podatku VAT w kwocie co najmniej ponad 9 milionów złotych, a także podejmowania działań mających utrudnić stwierdzenie pochodzenia nielegalnie uzyskanych środków finansowych, poprzez uczestniczenie w fikcyjnych transakcjach obrotu towarami o wartości co najmniej ponad 39,5 miliona złotych.
 
Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec 5 podejrzanych: Macieja M., Huberta C., Dariusza C., Zbigniewa K. i Kamili K. Wobec pozostałych trojga podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, poręczenia majątkowego oraz zakazu opuszczania kraju.
 
Dokonano także zabezpieczenia mienia podejrzanych, dokonując zajęcia mienia o łącznej wartości ponad 6,5 milionów złotych.
 
Śledztwo Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej dotyczy działania międzynarodowej grupy przestępczej. Jej członkowi podejmowali działania mające utrudnić stwierdzenie przestępczego pochodzenia środków finansowych – tzw. pranie brudnych pieniędzy. Polegało ono na zakładaniu spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i dokonywaniu z rachunków tych firm przelewów środków finansowych uzyskanych w drodze przestępstwa.
 
Członkowie tej grupy dokonywali także wyłudzeń zwrotu podatku VAT. Polskie podmioty, które wykazywały wewnątrzwspólnotową dostawę towarów do innych krajów Unii Europejskiej, uzyskiwały z tego tytułu prawo do odliczenia podatku VAT. Przedmiotem tych transakcji był m.in. towar w postaci granulatu bralenu oraz folii stretch. Był on wykazywany jako zbyty do firmy bułgarskiej, która po jego zakupie od polskich firm ponownie wprowadzała go do obrotu na terenie Polski, sprzedając do tych samych spółek. Po kilku transakcjach w Polsce spółki te ponownie wykazywały wewnątrzwspólnotową dostawę tych towarów do tej samej bułgarskiej spółki.
 
W śledztwie ustalono, że przestępcze transakcje dotyczyły także kawy. Artykuł ten był sprzedawany do firm mających swoje siedziby m.in. w Estonii i Czechach. W wyniku przestępczych transakcji spółki skorzystały z prawa do odliczenia łącznie kwoty co najmniej ponad 9 milionów złotych. Celem uwiarygodnienia tych transakcji wystawiane były faktury mające potwierdzać przestępcze transakcje, a także dokonywane były przelewy środków na rachunkach bankowych tych firm.

Na szczególną uwagę zasługuje mechanizm działania grupy. Każdy z podmiotów miał swoje zadania i role. Ogniwo pierwsze w karuzeli podatkowej to tzw. znikający podatnik, następnie pojawiają się bufory,  a na końcu broker. Znikający podatnik dokonuje powtórnego obrotu towaru pochodzącego od podmiotu z Unii Europejskiej. Podmiot ten nie prowadzi działalności gospodarczej,  nie odprowadza należnego podatku. Wprowadza do obrotu ten sam towar, wystawiając faktury z należnym podatkiem, jednak ostatecznie go nie deklaruje. Pojawiające się w łańcuchu bufory mają za zadanie uprawdopodobnić przebieg transakcji.   Z kolei broker sprzedaje towar za granicę deklarując podatek do zwrotu. Towar do brokera trafia od znikającego podatnika, który po kilkukrotnym obróceniu tym samym towarem znika nie uiszczając należnego podatku. Strony zobowiązane do zadeklarowania i wpłaty podatku VAT, nie rozliczają go i nagle przepadają, a sprzedawcy towarów na mocy wewnątrzwspólnotowej transakcji posługują się 0-procentowym VAT. Celem więc takich operacji nie jest wymiana służąca rzeczywistemu prowadzeniu działalności gospodarczej, a tylko nieuprawnione pozyskanie korzyści podatkowych. Korzyść wynika z szybkiego obrotu. Transakcje kupna- sprzedaży załatwiane są szybko. Podmiot, który był pierwszy w łańcuchu nielegalnego procederu, nie płaci należnego podatku, a ostatni w łańcuchu dokonuje jego wywozu poza terytorium kraju, korzystając z preferencji w postaci zerowej stawki podatku VAT i zwrotu podatku wynikającego z faktur zakupu.  W efekcie budżet państwa nie otrzymuje należnego podatku, przy czym dodatkowo dokonuje zwrotu tego podatku w związku z transakcją transgraniczną.
 
Dotychczas w toku śledztwa prowadzonego przez Lubelski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej zarzuty usłyszało 39 osób. Wobec 10 podejrzanych stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
 
W toku tego postępowania wszechstronnie wyjaśniane są okoliczności dotyczące działalności kilkudziesięciu różnych podmiotów gospodarczych zajmujących się wyłudzeniami zwrotu podatku VAT w ramach tzw. oszustw karuzelowych.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP, lubelska.policja.gov.pl

#policja #grupa przestępcza #VAT #Lublin

redakcja