W przypadku zakończenia działalności rolniczej będzie można dostać specjalną emeryturę w pełnej lub większej wysokości - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Chodzi o rolników zbywających ziemię pod Centralny Port Komunikacyjny.
Rząd przyjął dziś projekt specustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Zgodnie z projektem nowy międzykontynentalny port lotniczy ma powstać w Stanisławowie, w gminie Baranów, niedaleko Grodziska Mazowieckiego. Lotnisko będzie oddalone od stolicy o ok. 40 kilometrów.
"W przypadku zakończenia działalności rolniczej, na wniosek pełnomocnika, prezes KRUS będzie zapewniał emerytury specjalne w pełnej lub większej wysokości, również w przypadku braku wymaganego stażu pracy. Proponowane przepisy zagwarantują prawa mieszkańców i najlepsze warunki negocjacyjne ze wszystkich dotychczasowych specustaw"
- poinformowało CIR.
Jak zauważył sekretarz gminy Baranów Dariusz Dąbrowski, "w przypadku, gdy rolnik zbędzie ziemię pod CPK, może stracić prawo do emerytury rolniczej".
- Konsultowano z nami rozwiązanie, że pełnomocnik będzie miał możliwość wystąpienia do prezesa KRUS o przyznanie wtedy specjalnej emerytury. To byłoby ok. 1 tys. zł
– powiedział.
Jak wyjaśnił sekretarz gminy Baranów, "rolnicy, w związku z budową CPK, dostali trzy wersje zbycia ziemi". "To negocjacje z opcją odkupienia ziemi, zamianą lub wywłaszczeniem" - mówił.
W przypadku nieruchomości rolnych, które mogą zostać przeznaczone pod budowę CPK, Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że będą one "nabywane przez spółkę celową w ramach dobrowolnych negocjacji cenowych, które będą trwały do końca 2019 r.".
- Szacuje się, że w ten sposób zostanie nabyta zdecydowana większość nieruchomości i procedura odszkodowawcza będzie uruchomiona dopiero w ostateczności
- dodano.
W projekcie specustawy "rozszerzono katalog nieruchomości zamiennych na terytorium całego kraju, w ramach współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, Agencją Mienia Wojskowego, Lasami Państwowym oraz Krajowym Zasobem Nieruchomości, co jest szczególnie ważne dla mieszkańców prowadzących działalność rolniczą".
Projekt ustawy był poddany konsultacjom z samorządami lokalnymi oraz mieszkańcami terenów objętych planowaną inwestycją.
"W wyniku zgłoszonych uwag wprowadzono przepisy zwiększające możliwości prowadzenia przez mieszkańców dalszej działalności, w tym skrócono czas rezerwacji terenu z 4 do 2 lat oraz umożliwiono przejęcie przez spółkę celową zobowiązań wynikających z realizacji projektów współfinansowanych ze środków publicznych, w tym środków europejskich"
- dodano w komunikacie.
Nowe lotnisko, usytuowane między Łodzią a Warszawą, ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln. Lotnisko ma powstać na ok. 3 tys. ha gruntów. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejne 8 lat, czyli do końca 2027 r