Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Prezydent Andrzej Duda podpisał budżet na 2025 r. oraz przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej • • •

Ataki mediów nie powstrzymały podkomisji smoleńskiej. Prokuratura wydała ważną zgodę

Prokuratura Krajowa wydała ponowną zgodę podkomisji smoleńskiej na swobodny dostęp do samolotu TU-154, bliźniaczej maszyny do tej, która 10 kwietnia 2010 roku uległa katastrofie w Smoleńsku - ustalił portal wp.pl. "Nie jest prawdą, że w wyniku działań Podkomisji zostały zniszczone krytyczne elementy siłowe konstrukcji samolotu, powodujące trwałe i nieodwracalne zmiany" - stwierdziła sekretarz komisji. Potwierdziły się w ten sposób tezy "Gazety Polskiej", która broniła podkomisji przed kłamliwymi zarzutami ze strony portalu wpolityce.pl.

Antoni Macierewicz
Antoni Macierewicz
Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Przypomnijmy, w listopadzie ubiegłego roku informowaliśmy, że Prokuratura Krajowa włączyła samolot Tu-154M o numerze bocznym 102 do materiału dowodowego w śledztwie ws. katastrofy smoleńskiej. W konsekwencji każdorazowe zbliżenie się ekspertów do maszyny miało wymagać pozwoleń. Niektóre media, na czele z portalem wPolityce.pl, posunęły się nawet do doniesień, iż członkowie i eksperci podkomisji mieli zniszczyć samolot podczas przeprowadzanych przez siebie działań. 

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy wówczas szefa podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza.

– Artykuł portalu wPolityce.pl jest brutalnym i kłamliwym atakiem na komisję badającą tragedię smoleńską w momencie, gdy jej prace zbliżają się do finału. Podobny atak portal ten przypuścił w kwietniu 2018 r., gdy komisja przygotowywała raport techniczny

– powiedział nam Macierewicz.

Widać, że ktoś za wszelką cenę nie chce dopuścić do ujawnienia prawdy o tragedii smoleńskiej. Tym razem próbuje się uniemożliwić dokończenie badań niezbędnych do analiz NIAR (Narodowy Instytut Badań Lotniczych) w Wichita, w USA

– dodał.

Okazuje się jednak, że medialne doniesienia nie znalazły odzwierciedlenia w rzeczywistości. Prokuratura przywróciła członkom i ekspertom podkomisji dostęp do samolotu, stwierdzając, że nie doszło do zniszczeń. Informację o tym, włącznie z opublikowaniem stosownego pisma, podał dziś portal Wirtualna Polska. 

Nie jest prawdą, że w wyniku działań Podkomisji zostały zniszczone krytyczne elementy siłowe konstrukcji samolotu, powodujące trwałe i nieodwracalne zmiany (...) Prokuratura Krajowa decyzją z dnia 10 grudnia 2019 rok przywróciła członkom i ekspertom Podkomisji swobodny dostęp do samolotu TU-154 M nr boczny 102, stwierdzając, że nie zarzuciła komisji bezprawnego zniszczenia samolotu. 

- napisała Marta Palonek, sekretarz podkomisji.

Podkomisja ds. ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej została powołana w lutym 2016 roku rozporządzeniem ówczesnego ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. 

 



Źródło: wp.pl, niezalezna.pl

#prokuratura #Smoleńsk #podkomisja

redakcja