Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Służby przypominają pielgrzymom o bezpieczeństwie. Oto najważniejsze zalecenia

Częstochowska policja i służby medyczne w mieście są w pełnej gotowości w związku ze szczytem pielgrzymkowym na Jasnej Górze. Podczas konferencji prasowej ich przedstawiciele przypomnieli kluczowe zasady bezpieczeństwa.

czestochowa.slaska.policja.gov.pl

W najbliższych dniach na Jasną Górę dotrze kilkadziesiąt tysięcy pątników z różnych stron Polski i z zagranicy. 15 sierpnia w jasnogórskim sanktuarium odbędą się uroczystości święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. To jedno z największych, pod względem liczby uczestników, wydarzeń religijnych na Jasnej Górze.

Jak poinformowano podczas dzisiejszej konferencji prasowej do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie pielgrzymi trafiają w związku z odwodnieniem, osłabieniem, urazami i tzw. stopą pielgrzyma - jest to bolesna dolegliwość spowodowana uczuleniem na asfalt, a objawia się ona swędzącą, czerwoną wysypką na nogach.

- Osób wymagających pomocy medycznej mamy ok. 20 proc. więcej niż zwykle. Na szczęście rzadko są to sytuacje zagrożenia życia, częściej to obrażenia związane z przebytą drogą czy niedostosowaniem się do warunków atmosferycznych

 - powiedziała podczas spotkania z dziennikarzami w Częstochowie dr Jolanta Majer, lekarz kierujący SOR w Szpitalu im. NMP w Częstochowie.

Lekarka radzi pątnikom, by idąc na jasnogórskie uroczystości nie zapominali o wzięciu ze sobą wody, założeniu jasnego, przewiewnego ubrania, zjedzeniu posiłku. Przypomina też osobom stale przyjmującym leki, by je zażyli.

Specjalnie dla pielgrzymów częstochowska policja przygotowała zbiór najważniejszych zasad bezpieczeństwa, o których należy pamiętać w czasie uroczystości. Funkcjonariusze zalecają, by nie brać na nie wielu wartościowych przedmiotów - dużych sum pieniędzy, biżuterii, drogich elektronicznych gadżetów. Trzeba zwracać uwagę na zachowanie osób w naszym otoczeniu. Warto zadbać o właściwe zabezpieczenie swoich rzeczy mając na uwadze, że oprócz pielgrzymów mogą pojawić się kieszonkowcy. Pozostawienie cennych przedmiotów na widoku, w samochodzie lub bez nadzoru na miejscu uroczystości może być okazją dla złodzieja.

- Jeśli spotkamy ludzi zbierających pieniądze na jakiś szczytny cel - warto upewnić się, że zbiórka jest prowadzona legalnie. Mieliśmy już sytuację, że osoby rzekomo proszące o datki na renowację Jasnej Góry okazały się oszustami

 - przypomniała oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie podkom. Marta Ladowska.

Opiekunowie osób starszych, dzieci czy niepełnosprawnych powinni pamiętać o przekazaniu im karteczki z podstawowymi danymi o nich i numerem telefonu do opiekuna. To będzie pomocne na wypadek zagubienia się w tłumie. Trzeba też pamiętać, że bezwzględnie należy się podporządkowywać poleceniom służb porządkowych a także policjantów patrolujących ulice pieszo, na koniach, a także w radiowozach, na motocyklach i na rowerach.

 

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#policja #Częstochowa #Jasna Góra #szczyt pielgrzymkowy ##PolskaPielgrzymuje

redakcja