Prawdopodobnie na następnym posiedzeniu, w przyszłym tygodniu Sejm zajmie się poprawkami Senatu noweli ustawy o ochronie zwierząt, czyli tzw. "piątki dla zwierząt". Zapowiedział to w środę wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS).
Senat 14 października zaproponował 36 poprawek do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego. Wśród przyjętych poprawek jest wyłączenie z ograniczeń dotyczących uboju rytualnego, uboju drobiu, a także wydłużenie o 2,5 roku wejście w życie przepisów dot. zakazu hodowli na futra i o 5 lat wejście przepisów dot. uboju rytualnego.
Senatorowie poparli też poprawkę wprowadzającą obowiązek czipowania psów oraz przepis, dzięki któremu zwierzęta domowe nie podlegałyby egzekucji komorniczej.
Sejm najprawdopodobniej zajmie się poprawkami Senatu do ustawy o ochronie zwierząt na następnym posiedzeniu, zaplanowanym na 27-28 października.
Jak poinformowała wiceprzewodnicząca sejmowej komisji rolnictwa Dorota Niedziela (KO) w tym czasie zbierze się komisja, która będzie opiniować poprawki Senatu.
Szef klubu PiS i wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki pytany w środę przez dziennikarzy w Sejmie, co stanie się z tzw. "piątką dla zwierząt", odpowiedział: "W przyszłym tygodniu". Dopytywany, czy możliwe, że ustawa zostanie zamrożona, odparł: "Nie".
Formalnie nie ma żadnego terminu, w jakim Sejm musi się zająć poprawkami Senatu. Bywały ustawy, które wracały z Senatu do Sejmu, ale Sejm się nimi nie zajmował, co powodowało, że nie wchodziły w życie.
Ostatnią taką ustawą była ta wprowadzająca podwyżki dla parlamentarzystów i samorządowców. Sejm uchwalił ją 14 sierpnia br. Senat 17 sierpnia przyjął uchwałę o odrzucenie ustawy. Ryszard Terlecki powiedział wtedy na konferencji prasowej, że po tym co zaszło w Senacie, projekt w sprawie podwyżek kończy swoją historię. Sejm nie zajął się już głosowaniem wniosku Senatu o odrzucenie ustawy.