10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Sędziowie za wszelką cenę bronią swoich przywilejów. Gersdorf znów przewidywalnie

– Sądy nie mogą być wciągane w wir gier politycznych; nie można stale mówić o nich źle i wyłącznie źle – mówiła dziś I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf podczas obchodów 100-lecia SN na Zamku Królewskim w Warszawie.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

W Polskim Radiu 24 wystąpił dziś rano sędzia Żurek. Jego zdaniem obecna zła opinia o wymiarze sprawiedliwości to wynik... czarnego PR w mediach.

2016 rok, ja badam zaufanie publiczne do sądów powszechnych (...) - 44 procent zaufania we wrześniu i później się zaczyna atak części mediów na środowisko sędziowskie.

Było też o nadużywaniu immunitetu przez sędziów, lecz według rzecznika KRS ten problem jest rozwiązany.

W Zamku Królewskim o sądach mówiła I prezes SN.

Należy dbać o wartość, jaką stanowi niezależne polskie sądownictwo, na czele z Sądem Najwyższym. Sądy nie mogą być wciągane w wir gier politycznych; państwo nie ma bowiem większej siły niż moc jego prawa

- mówiła Gersdorf do uczestników uroczystości.

Zaznaczyła, że jej pragnieniem jest "byśmy szanowali dobrą tradycje funkcjonowania instytucji naszego państwa i ludzi, którzy mu służą".

Inaczej nigdy nie będziemy żyć w Rzeczypospolitej godnej swego zaszczytnego miana

- oświadczyła.

Gersdorf wskazała, że "żadne zmiany modelu sądownictwa długofalowo nie mają szans powodzenia bez poważnej i nieemocjonalnej dyskusji". Podkreśliła, że rola SN w strukturze wymiaru sprawiedliwości zawsze była ważna, "bo chodzi w niej przede wszystkim o interes publiczny, który polega na wyznaczaniu standardów interpretacji prawa i zapewnieniu jednolitości orzecznictwa".

I prezes SN dodała, że wielką wartością było zawsze podejmowanie przez SN uchwał wyjaśniających zagadnienia prawne.

Dzięki temu SN mógł zapobiegać prewencyjnie błędom, jakie mogły się zdarzać w sądach powszechnych. Nie wyobrażam sobie, tak jak i nie wyobrażają sobie tego sędziowie, by kiedykolwiek ta bardzo ważna kompetencja, którą SN się cieszy od 1919 roku, była mu odebrana

- dodała.

O sądach nie można stale mówić źle i wyłącznie źle. Traktujmy SN jako jeden z filarów polskiej państwowości

 - podkreśliła Gersdorf.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Małgorzata Gersdorf #SN #prezes SN #media

redakcja