Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Sędzia Johann o piątkowym posiedzeniu KRS. Zdradził, czemu będzie poświęcone

Piątkowe posiedzenie KRS poświęcone będzie wyborowi nowego przewodniczącego; następnie przeprowadzone zostanie głosowanie nad wyborem dwóch wiceprzewodniczących i trzech członków prezydium - powiedział dziś przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

I Prezes SN Małgorzata Gersdorf zwołała na 27 kwietnia posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa; poinformowała o tym w piątek na konferencji prasowej w Warszawie.

Johann pytany w radiowej "Jedynce" o szczegóły piątkowego posiedzenia zaznaczył, że zostanie ono poświęcone wyborowi nowego przewodniczącego.

Wyobrażam sobie, że I prezes SN Małgorzata Gersdorf otworzy spotkanie i przekaże jego prowadzenie nowo wybranemu przewodniczącemu, a następnie przeprowadzone zostanie głosowanie nad wyborem dwóch wiceprzewodniczących i trzech członków prezydium KRS

- mówił Johann.

Jak dodał, od ostatniego posiedzenia "nagromadziło się sporo pracy, a KRS musi zacząć działać". Zaznaczył również, że wybrani członkowie prezydium powinni opracować plan prac na najbliższe dni.

Pytany o kompetencje KRS, Johann ocenił, że opinia publiczna była do tej pory informowana o "konfliktach, o pewnych niedociągnięciach, o tym co dzieje się wokół KRS, ale nie o tym, czym KRS ma się zajmować i czym się zajmuje".

Jak dodał, zgodnie z treścią art. 186 Konstytucji, Krajowa Rada Sadownictwa stoi na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów, co - jak mówił - jest określeniem "ogólnym i nieprecyzyjnym".

Johann wyjaśnił, że najważniejszą kompetencją KRS jest ocena kandydatów, którzy ubiegają się o stanowiska sędziowskie lub o awans sędziowski.

KRS opiniuje, podejmuje decyzje czy ta osoba nadaje się i ma odpowiednie kwalifikacje i kieruje wniosek do prezydenta. Druga kompetencja to opiniowanie aktów prawnych dot. sądów, sędziów i asesorów. Tutaj KRS wielokrotnie zajmowała stanowisko. Poglądy były niejednolite. Były takie przypadki, że nie zgadzałem się ze stanowiskiem kolegów. Myślę, że w pewnym momencie KRS wpisała się niepotrzebnie w spór polityczny pomiędzy rządem a opozycją. Dla mnie sędziowie, sądy, a przede wszystkim KRS mają być apolityczne

- zaznaczył przedstawiciel prezydenta w KRS.

Na początku marca - po wyborze przez Sejm 15 sędziów-członków Rady - prezes Gersdorf złożyła rezygnację z funkcji przewodniczącej KRS. Zgodnie z obecnym przepisem ustawy o KRS, to do niej - jako I prezes SN - należało zwołanie pierwszego posiedzenia Rady po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego. Według ustawy o KRS, posiedzenie w takiej sytuacji zwołuje bowiem "Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, który przewodniczy obradom do czasu wyboru nowego przewodniczącego".

 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Wiesław Johann #sędzia #KRS #przewodniczący #Rada #sądownictwo #reforma sądownictwa

redakcja