- Przede wszystkim zgłaszane są kwestie związane z obywatelstwem, na podstawie którego można zgłosić roszczenie do ustawy reprywatyzacyjnej. Oczywiście są również oczekiwania co do znacznie większego zakresu rekompensat niż proponowane przez nas 20 proc., analogicznego do tego, ile polscy obywatele uzyskali na podstawie ustawy o mieniu zabużańskim - mówi w rozmowie z portalem Niezalezna.pl Sebastian Kaleta, wskazując na postulaty zgłaszane przez środowiska żydowskie do projektu tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej.
We wczorajszej rozmowie z wp.pl ambasador Izraela Anna Azari stwierdziła, że w kwestii prac nad tzw. dużą ustawą reprywatyzacyjną istnieje "spór dyplomatyczny" między Polską a Izraelem, choć zastrzegła, że ta sprawa nie legła u podstaw obecnych napięć między dwoma państwami.
O zainteresowanie środowisk żydowskich pracami nad projektem ustawy reprywatyzacyjnej zapytaliśmy prawnika Sebastiana Kaletę, przedstawiciela komisji weryfikacyjnej zajmującej się "dziką" reprywatyzacją w Warszawie.
Strona izraelska zgłasza swoje postulaty szczególnie co do zakresu objęcia ustawą obywateli Izraela. My spokojnie tłumaczymy, jakie są możliwości finansowe naszego państwa. Tłumaczymy przede wszystkim, że jako państwo - w tym także przodkowie obecnych obywateli Izraela, Żydzi będący przed wojną obywatelami polskimi - ponieśliśmy największe straty z powodu niemieckiej agresji i jako ofiara nie mamy możliwości rekompensowania innym ofiarom wszystkich strat wojennych. Natomiast spokojnie i konsekwentnie dążymy do uchwalenia tego projektu, który uwolni Polskę od wszystkich roszczeń reprywatyzacyjnych
- powiedział Sebastian Kaleta.
Zapytany o to, jakie kwestie najczęściej są podnoszone w tej sprawie przez stronę żydowską, odpowiada:
Przede wszystkim zgłaszane są kwestie związane z obywatelstwem, na podstawie którego można zgłosić roszczenie do ustawy reprywatyzacyjnej. Oczywiście są również oczekiwania co do znacznie większego zakresu rekompensat niż proponowane przez nas 20 procent, analogicznego do tego, ile polscy obywatele uzyskali na podstawie ustawy o mieniu zabużańskim. Projekt ustawy reprywatyzacyjnej obecnie przewiduje, że o rekompensatę może starać się osoba posiadająca obywatelstwo polskie.
Czy procedowana w USA tzw. ustawa 447 wpłynie w jakikolwiek sposób na kształt dużej ustawy reprywatyzacyjnej? Sebastian Kaleta zauważa, że projekt ustawy 447 pojawił się na długo przed zaprezentowaniem w Polsce wstępnego projektu prawa reprywatyzacyjnego.
Pragnę zwrócić uwagę, że projekt tej ustawy pojawił się w amerykańskim senacie w lutym 2017 roku, czyli przed powołaniem Komisji Weryfikacyjnej czy przed zaprezentowaniem przez nas ustawy reprywatyzacyjnej. To pokazuje, że zainteresowanie podniesieniem kwestii roszczeń przez środowiska żydowskie zwiększyło się w ostatnich kilkunastu miesiącach. Dlatego my w obecnej sytuacji mamy na celu uchwalenie rozsądnej, odpowiedzialnej i sprawiedliwej ustawy reprywatyzacyjnej, dzięki której zostanie zablokowane zagrożenie wynikające z podniesienia roszczeń, w tym nieuprawnionych, takich jak w wielu niektórych przypadkach dzikiej reprywatyzacji miały miejsce
- stwierdził Kaleta.