Lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna mocno pragnie zjednoczenia całej opozycji, jednak niewiele dzieje się w tej kwestii. Mało tego, podziały są coraz bardziej widoczne. Katarzyna Lubnauer i Robert Biedroń daleko mają do Koalicji Obywatelskiej i niewykluczone, że do wyborów przystąpią samodzielnie. A Schetyna dalej swoje - "nie chce wojny". Tylko co robi, by jej nie było?
W trakcie briefingu po podpisaniu deklaracji Koalicji Europejskiej ws. wyborów do Parlamentu Europejskiego, Schetyna był pytany, czy widzi zagrożenie ze strony nowego ugrupowania Roberta Biedronia. Okazało się, że... nie wyklucza takiego rozwiązania. Z jego słów wynika, że w Platformie Obywatelskiej wszyscy z niecierpliwością czekają na konwencję partii Biedronia.
"Zobaczymy w niedzielę. Przeżyliśmy dużo nowych rozdań, propozycji, zobaczymy jak to będzie"
- powiedział lider PO.
Okazuje się, że Schetyna wciąż dąży do zjednoczenia opozycji, choć idzie mu to mało sprawnie. Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej twierdzi, że Koalicja Obywatelska nie istnieje, a przejście części posłów Nowoczesnej do klubu PO-KO nazywa "wrogim przejęciem". Chłodne relacje z innymi ugrupowaniami z opozycji nie są już tajemnicą.
"Ja bym tylko chciał, żeby nie było wojny po stronie opozycyjnej. Jeśli ktoś deklaruje taki proeuropejski, demokratyczny, otwarty program, to uważam, że jego miejsce jest wśród ugrupowań opozycyjnych i będziemy się wspierać, wierzę, że jest to możliwe, także w tej kampanii europejskiej, następnej parlamentarnej"
- mówił Schetyna.
Sęk w tym, że Biedroń... nie ma zamiaru współpracować z Koalicją Obywatelską. Na antenie radiowej Jedynki w rozmowie z redaktor Katarzyną Gójską przyznał to wprost.
"Wolałbym rozmawiać o programie. Żałuję, że nie jestem namawiany, szczególnie przez moich kolegów z opozycji, do tego, żeby rozmawiać o programie - o tym, co my mamy do zaoferowania, jaką wizję Polski, jak rozwiążemy problemy Polek i Polaków."
- dodał Biedroń, czym z pewnością Grzegorza Schetyny nie ucieszył.
W niedzielę 3 lutego odbędzie się konwencja, na której przedstawiona zostanie nazwa, zespół liderów i propozycje programowe partii tworzonej przez Roberta Biedronia. Konwencja odbędzie się w warszawskiej hali Torwar. Dotychczas Biedroń wśród propozycji programowych wymienił m.in. propozycję emerytury minimalnej w wysokości 1600 zł dla osób, które mieszkały w Polsce co najmniej 40 lat, a także postulat liberalizacji prawa aborcyjnego.