Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Rozpoczęło się posiedzenie Sejmu

Dziś po godz. 10 Sejm rozpoczął trzydniowe posiedzenie, na którym posłowie m.in. mają wybrać Rzecznika Praw Dziecka i zająć się projektem Prawa i Sprawiedliwości zmian w ustawie o służbie zagranicznej. Sejm zajmie się też prawdopodobnie projektem PiS nowelizacji ustawy o SN.

Sejm RP
Sejm RP
No machine-readable author provided. VaGla assumed (based on copyright claims). [Public domain], via Wikimedia Commons

Dziś rano PiS złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Jak przekazał poseł Marek Ast, projekt daje podstawę do powrotu do Sądu Najwyższego tych sędziów, którzy przeszli w stan spoczynku; ci, którzy chcieliby pozostać w stanie spoczynku też mają taką możliwość.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński poinformował na Twitterze, że Prezydium Sejmu podjęło decyzję, by pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym odbyło się w środę o godz. 12.00.

Na początku posiedzenia ślubowanie złożą nowi posłowie; w ławach sejmowych zastąpią tych posłów, którzy po wyborach samorządowych zostali prezydentami miast, burmistrzami czy radnymi. Z Wiejską pożegnali się: Wojciech Bakun (Kukiz'15), Stanisław Huskowski (wybrany z listy PO), Bartłomiej Stawiarski (PiS), Jarosław Szlachetka (PiS), Rafał Trzaskowski (PO), Wojciech Wilk (PO) i Grzegorz Wojciechowski (PiS). Ich miejsce zajmą w środę nowi parlamentarzyści.

Po południu posłowie zajmą się projektem PiS nowelizacji ustawy o służbie zagranicznej; zakłada on, że w MSZ nie będą mogły być zatrudnione osoby, które w okresie 22 lipca 1944 r. - 31 lipca 1990 r. pracowały, pełniły służbę lub były współpracownikami organów bezpieczeństwa państwa. Zgodnie z uzasadnieniem celem projektu jest rozciągnięcie obowiązku lustracyjnego na "wszystkie kategorie pracowników zatrudnionych w MSZ, polskich placówkach zagranicznych, a także w jednostkach nadzorowanych przez MSZ". We wtorek posłowie komisji spraw zagranicznych oraz ustawodawczej poparli ten projekt w pierwszym czytaniu.

Posłowie będą również pracowali nad rządowym projektem nowelizacji ustawy w celu poprawy skuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych, który zakłada również sankcje dla pracodawców za nielegalne zatrudnianie dłużnika alimentacyjnego.

Sejm na obecnym posiedzeniu ma też podjąć decyzję w sprawie wniosku prokuratury o wyrażenie zgody na uchylenie immunitetu i zastosowanie tymczasowego aresztu wobec posła Stanisława Gawłowskiego (PO). Prokuratura chce postawić politykowi PO dwa nowe zarzuty dotyczące korupcji i prania brudnych pieniędzy.

W piątek Sejm ma wybrać Rzecznika Praw Dziecka. W ubiegłym tygodniu tylko PiS zgłosił swojego kandydata na RPD - jest nim Mikołaj Pawlak, od czerwca 2016 r. dyrektor Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości.

W połowie października Sejm wybrał kandydatkę PiS Agnieszkę Dudzińską na Rzecznika Praw Dziecka. Pod koniec października senatorowie nie wyrazili jednak zgody na jej powołanie. Była to kolejna nieudana próba powołania RPD. Dudzińska na początku października po raz pierwszy kandydowała na RPD, lecz nie uzyskała wymaganej większości głosów w Sejmie.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#posiedzenie #Sejm

redakcja