Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zapowiada zmniejszenie liczby koniecznych dokumentów potrzebnych na etapie składania wniosku o pozwolenia na budowę lub zgłoszenie. Do wniosku trzeba będzie dołączyć tylko uproszczony projekt.
Takie propozycje zmian w Prawie budowlanym, które przedstawił dzisiaj resort, mają w najbliższych dniach trafić do konsultacji.
Resort zapowiada, że projekt techniczny zawierający między innymi rozwiązania konstrukcyjne i instalacyjne będzie składany w urzędzie na etapie zgłoszenia zakończenia robót budowlanych lub wniosku o pozwolenie na użytkowanie. Zmniejszy się również liczba wymaganych egzemplarzy projektu dołączanego do wniosku z 4 do 3.
- Ze względu na kompleksowość zmian rekomendacje będą wprowadzone w dwóch etapach. Najpierw zajmiemy się nowelizacją Prawa budowlanego, później nową ustawą o planowaniu przestrzennym
– powiedział dzisiaj minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
Odchudzamy projekt budowlany. Zmieniamy prawo budowlane na dobre #DobrePrawo https://t.co/s4Pjy1GeMz pic.twitter.com/mx4sRxpl23
— Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (@MIR_GOV_PL) 3 kwietnia 2019
Projekt ustawy zakłada wprowadzenie granicznego, pięcioletniego terminu dla stwierdzenia nieważności decyzji pozwolenia na budowę i decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.
Nowelizacja Prawa budowlanego to mniej biurokracji, przejrzyste reguły, większe bezpieczeństwo oraz wsparcie dla programu czyste powietrze. Zmiany przyspieszą i uproszczą proces inwestycyjny ?❗❗❗?@MIR_GOV_PL#DobrePrawo pic.twitter.com/vMct0WxFNS
— Artur Soboń (@sobonartur) 3 kwietnia 2019
Dzięki zaproponowanym rozwiązaniom skuteczniej egzekwowany będzie, przewidziany w Prawie energetycznym, obowiązek podłączania budynków do sieci ciepłowniczej. Te zmiany wynikają z rządowego programu „Czyste Powietrze”. Projektant będzie sprawdzał czy budynki mieszkalne jednorodzinne i wielorodzinne można podłączyć do istniejącej sieci ciepłowniczej. Jeśli przedsiębiorca zarządzający siecią będzie opóźniał wydanie warunków przyłączenia do sieci, zapłaci karę za każdy dzień zwłoki. W projekcie ustawy znajdzie się też zakaz pobierania przez przedsiębiorstwa wodociągowo–kanalizacyjne opłaty za wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci.
W nowelizacji pojawią się kolejne zwolnienia z obowiązku pozwolenia na budowę, między innymi dla instalacji gazowych wykonywanych wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego budynku, czy naziemnych tarasów przydomowych o powierzchni zabudowy do 35 m2. Z obowiązku zgłoszenia zwolnione będą np. huśtawki w parku i inne obiekty małej architektury w przestrzeni publicznej.