Rzecznik resortu Jakub Gołąb zrelacjonował mediom drugie robocze spotkanie zespołu, który został powołany po śmiertelnym ataku na ratownika medycznego w Siedlcach.
W rozmowach brali udział przedstawiciele ratowników medycznych, wiceminister zdrowia Marek Kos, a także przedstawiciele MSWiA, policji i Ministerstwa Sprawiedliwości.
Realizacja postulatów ratowników
Rzecznik resortu powiedział, że zapadła decyzja o zakupie kamizelek nożoodpornych dla członków zespołów ratownictwa medycznego, organizacji dla nich szkoleń z samoobrony prowadzonych przez policję, zagwarantowaniu ustawowo wsparcia psychologicznego dla członków zespołów ratownictwa medycznego i przeprowadzeniu społecznej kampanii edukacyjnej promującej szacunek dla ratowników medycznych.
To realizacja czterech postulatów zgłaszanych przez ratowników. Kolejne spotkanie zaplanowano na przyszły tydzień
– podkreślił Gołąb.
Reakcja po tragicznej śmierci
Ratownicy medyczni zaapelowali do rządu o zmiany, które zapewnią im większe bezpieczeństwo po tym, jak w ubiegłym tygodniu zginął 64-letni ratownik medyczny ugodzony nożem podczas interwencji. Napastnik usłyszał m.in. zarzut zabójstwa. We wtorek został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.
Powołany w środę zespół pod kierownictwem wiceministra zdrowia Kosa analizuje także m.in. podniesienie kar za atak na ratowników medycznych i wyposażenie ich w kamery.
Ratownicy apelują o zmiany
Krajowa Rada Ratowników Medycznych postulowała, aby agresja wobec ratowników medycznych była monitorowana przez wyznaczony do tego podmiot. Kolejne postulaty to podniesienie wysokości kar zasądzanych za agresję wobec ratowników medycznych, wprowadzenie kamer nasobnych, które rejestrują przebieg interwencji medycznej oraz finansowanie kampanii społecznych i szkolenia ratowników medycznych.
Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) zaproponował zaostrzenie kar za napaść na ratowników medycznych, wprowadzenie skutecznych mechanizmów ochrony prawnej personelu medycznego, wprowadzenie monitoringu wizyjnego podczas interwencji w postaci kamer nasobnych, zwiększenie nakładów na edukację i kampanie społeczne promujące szacunek dla ratowników medycznych.