Niezależna.pl poprosiła Prokuraturę Krajową o odniesienie się do fragmentów taśm zaprezentowanych w TV Republika dotyczących prokuratury. Poseł Roman Giertych, komentuje na nich działania Donalda Tuska i Adama Bodnara.
Bez związku z prokuraturą
Słowa te padły na początku kwietnia bieżącego roku. Cytat za R.Giertychem:
Reforma prokuratury... Teraz nie mogliśmy nic zrobić, bo żadna zmiana nie przeszłaby przez biurko pana prezydenta, więc to by było niemożliwe, żeby zrealizować to przez półtora roku. My musimy po prostu tych prokuratorów, którzy się zhańbili współpracą w nielegalnych działaniach poprzedniej władzy, musimy usunąć najlepiej z zawodu
Zapytaliśmy, czy PK jest zdania, że prokuratorów, którzy zajmowali stanowiska funkcyjne przed 2024 rokiem należy „najlepiej usunąć z zawodu”?
Rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak udzielił nam wymijającej odpowiedzi. Według niego to „prywatne wypowiedzi” w dodatku „osób niemających żadnego związku” z działalnością śledczych.
Nie ma podstaw, ani trybu, aby Prokuratura Krajowa komentowała lub oceniała prywatne wypowiedzi osób niemających żadnego związku z jej działalnością (poza przypadkami, gdy występują w postępowaniach jako pełnomocnicy stron)
– przekazał prok. Nowak.
Brak wsparcia
W drugim fragmencie taśm dotyczącym prokuratury, Roman Giertych wskazuje na to, że de facto śledztwo w sprawie RARS i Pawła Sz. "prowadzi" mec. Jacek Dubois, a nie prokurator. Cytat za R. Giertychem: „Myślę, że inne postępowania, np. ws. nieprawidłowości przy Covidzie, ten Sz., prowadzi to mecenas Dubois. Te, które mają wsparcie ze strony adwokatów, wydaje mi się, że idą dobrze”.
Zapytaliśmy więc, jaka jest rola Dubois w sprawie RARS oraz czy Prokuratura odcina się od słów, że jest prowadzona przez tego mecenasa? Z odpowiedzi wynika, że tak.
Postępowanie prowadzi prokurator. Aktywność wskazanego mecenasa ogranicza się do przewidzianych prawem działań w charakterze obrońcy
– poinformował portal rzecznik Prokuratury Krajowej.