Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Porozumienie Polska-KE coraz bliżej? Timmermans mówi o "postępach", MSZ - o "oczekiwaniach"

Wiceszef KE Frans Timmermans powiedział dziś w Brukseli, że ma nadzieję, iż w najbliższych tygodniach uda się dojść do porozumienia z polskim rządem w sprawie praworządności. Podkreślił, że osiągnięto pewne postępy, nadal jednak niewystarczające.

Frans Timmermans
Frans Timmermans
fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

Timmermans na konferencji zaznaczył, w ciągu ostatnich tygodni w dialogu Polski i KE w sprawie praworządności osiągnięto postępy.

- Jednak nie na tyle wystarczające, by powiedzieć, że systemowe zagrożenie praworządności mogło zniknąć. Musimy nadal kontynuować dialog, jednak dialog nie jest celem samym w sobie. Dialog musi prowadzić do namacalnych i silnych rezultatów. Poinformowałem Radę UE, że ten dialog nie może być kontynuowany bez końca. Musimy w pewnym momencie dojść do pewnych konkluzji. Mam nadzieję, że wspólnie z polskim rządem możemy wykorzystać kilka następnych tygodni, żeby znaleźć dalsze rozwiązania problemów, o których mówi KE w swoich rekomendacjach

 - powiedział wiceszef KE.

Podkreślił też, że "nie można tylko rozmawiać, ale trzeba podjąć konkretne kroki". Dodał, że zarówno KE, jak i polski rząd zgadzają się, że dialog nie może być prowadzony bez końca.

Konrad Szymański, wiceszef MSZ, powiedział jednak, że KE powinna wykazywać "większą gotowość" do konstruktywnych działań wobec Polski.

- Oczekujemy postępu po stronie KE, bo wyjście z tego napięcia jest możliwe tylko wtedy, kiedy obie strony będą czyniły jakieś kroki"

- powiedział dziennikarzom Szymański po posiedzeniu Rady UE.

Przyznał, że po wystąpieniu wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa nie ma poczucia, by KE była gotowa do poczynienia jakichkolwiek istotnych kroków w tej sprawie. Jak zaznaczył, Polska oczekuje "właściwego zrozumienia i politycznej analizy tego, co się stało we wzajemnych relacjach w szczególności w ostatnich trzech miesiącach".

Jeszcze przed rozpoczęciem posiedzenia Rady Timmermans oznajmił, że na tym etapie nie ma szans na wycofanie art. 7, bo wciąż są problemy dotyczące praworządności, na które wskazała w swoich rekomendacjach dla władz w Warszawie KE.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Frans Timmermans #praworządność #spór z KE #Konrad Szymański #MSZ

redakcja