Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poprosi ekumenicznego patriarchę Konstantynopola Bartłomieja o przyznanie autokefalii Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu (UKP). Szef państwa poinformował o tym na spotkaniu z szefami klubów parlamentarnych w Radzie Najwyższej, prosząc ich o jak najszybsze wsparcie jego inicjatywy.
Według niego, odpowiednia rezolucja Rady Najwyższej, prośba prezydenta i apel hierarchów kościelnych powinny zostać przekazane do patriarchy ekumenicznego.
- Mamy nadzieję, że sprawa ta będzie przedmiotem obrad Synodu [Patriarchatu Konstantynopolskiego] w najbliższej przyszłości, a odpowiednia decyzja zostanie podjęta przed obchodami 1030. rocznicy chrztu Rusi-Ukrainy
- powiedział Poroszenko.
Parlament Ukrainy jeszcze w 2016 roku apelował do ekumenicznego patriarchy Konstantynopola o nadanie Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu autokefalii. Posłowie oświadczyli wówczas, że w związku z konfliktem z Rosją ukraińscy prawosławni odrzucają zwierzchnictwo religijne Moskwy.
Deputowani oceniali też wtedy, że tylko status autokefalii może zakończyć podziały istniejące między Kościołami prawosławnymi na Ukrainie. Poprosili jednocześnie patriarchę Bartłomieja, by na rzecz wzmocnienia prawosławia na Ukrainie "uznał za nieważny akt z 1686 roku jako dokument przyjęty z naruszeniem świętych kanonów Kościoła prawosławnego". Aktem z 1686 roku prawosławna metropolia w Kijowie została podporządkowana Patriarchatowi Moskiewskiemu.
Cerkiew prawosławna na Ukrainie jest podzielona ze względów historycznych. Największa pod względem liczby parafii jest Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego, zwierzchnictwa Moskwy nie uznaje zaś Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Kijowskiego i Ukraińska Autokefaliczna Cerkiew Prawosławna. Obie jednak nie są uznawane za kanoniczne przez Kościoły prawosławne w świecie.