Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Polska podejmie zdecydowane kroki wobec Rosji? MSZ ujawnia dwa potencjalne scenariusze

Wiceszef polskiej dyplomacji Bartosz Cichocki poinformował, że możliwe jest podjęcie przez Polskę kroków wobec Rosji w reakcji na próbę zabójstwa Siergieja Skripala. Jak się okazuje, w grę wchodzą dwa najbardziej prawdopodobne scenariusze: działania na poziomie narodowym lub w koalicji państw.

kremlin.ru

Wiceminister Cichocki pytany, czy Polska może przyjąć jakiegoś rodzaju sankcje wobec Rosji w związku z przeprowadzonym na terenie Wielkiej Brytanii atakiem chemicznym na byłego agenta rosyjskiego wywiadu wojskowego Siergieja Skripala i jego córkę Julię, przyznał, że brane są pod uwagę „kroki na poziomie narodowym i w koalicjach państw”.

- To gama różnych działań; najpierw je wprowadzimy w życie, a dopiero potem będziemy o nich mówić – poinformował wiceminister Cichocki, który odpowiada w resorcie dyplomacji m.in. za sprawy wschodnie oraz politykę bezpieczeństwa.

Zaznaczył jednocześnie, że Polska działa na rzecz wypracowania „wyrazistego stanowiska” w ramach UE i NATO, które wyrażałoby solidarność z Brytyjczykami wskazując przy tym na „odpowiedzialność i obowiązek Rosji” ustosunkowania się do zarzutów strony brytyjskiej „zamiast aroganckiego i cynicznego ich dezawuowania”.

- Działamy na rzecz podejścia do incydentu w Salisbury jako zjawiska w relacjach Rosji z Europą, a nie w dwustronnych relacjach między Moskwą a Londynem. Uważamy, że zostało narażone życie i bezpieczeństwo obywateli UE. Stało się coś bardzo niedobrego, świadczącego o kolejnym etapie degradacji polityki rosyjskiej w kierunku pełnej nieodpowiedzialności. Jeśli nie udzielimy zdecydowanej odpowiedzi na poziomie europejskim, transatlantyckim, to ta polityka będzie podlegała dalszej degeneracji w kierunku dla nas bardzo niebezpiecznym - podkreślił wiceminister.

Pytany, czy obecny moment sprzyja podniesieniu przez Polskę na forum międzynarodowym kwestii będących przedmiotem sporu z Rosją, np. w sprawie wraku rządowego Tu-154M, który cały czas przetrzymywany jest przez stronę rosyjską, wiceminister stwierdził, że rozmowy na ten temat prowadzone są „osobno”. Dopytywany, czy możliwe jest w najbliższym czasie skierowanie przez Polskę pozwu w sprawie zwrotu wraku do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze dodał, że ewentualne przyspieszenie w tej sprawie nie będzie miało związku ze sprawą Skripala, lecz „z zakończeniem procedur, analiz prawnych, które toczą się w MSZ”.

- Polska nie podda się pomysłom wymiany wraku na ustępstwa Polski na forum Unii i NATO. To się na pewno nie stanie. Nie będziemy płacić za coś, co i tak należy do nas - zapewnił wiceminister spraw zagranicznych.

Jednocześnie wiceszef polskiej dyplomacji wyraził zarazem nadzieję, że „społeczeństwa europejskie, obudzone incydentem w Salisbury, zwrócą uwagę także na postępowanie strony rosyjskiej przed i po katastrofie smoleńskiej”.

- W świetle zarzutów w sprawie ataku chemicznego w Salisbury, wcześniej w sprawie zestrzelenia MH17, przetrzymywanie wraku naszego samolotu rodzi coraz częściej pytanie, co Rosja ma do ukrycia - dodał wiceszef MSZ.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Rosja #Moskwa #Kreml #Siergiej Skripal #NATO #UE

redakcja