Najważniejsze wydarzenia z historii Polski, związane z próbami odzyskania i umacniania polskiej suwerenności, przedstawia wystawa „Pokojowy patriotyzm” w Dworku Laszczyków w Kielcach. Ekspozycja przygotowana została na stulecie odzyskania niepodległości.
Ekspozycja +Pokojowy Patriotyzm+ prowadzi nas przez pięć moment historycznych, ważnych dla dziejów Polski i związanych z próbami odzyskania i umacniania polskiej suwerenności
– powiedział dziś kurator wystawy, kierownik działu Badań Etnograficznych w Muzeum Wsi Kieleckiej Krzysztof Karbownik.
W kieleckim Dworku Laszczyków zaaranżowano pięć wnętrz mieszkalno-użytkowych. Pierwsze pomieszczenia przedstawia chałupę chłopską z okresu Insurekcji Kościuszkowskiej, w drugim możemy zobaczyć jak wyglądał dwór ziemiański pod koniec XIX wieku. „Po to, aby pokazać historię dwóch powstań – listopadowego i styczniowego, wraz z pamiątkami, które udało się nam zgromadzić: biżuterią patriotyczną, strojami żałobnymi z tego okresu. Unikatową pamiątką jest drzewko wykonane z pukli włosów osób zesłanych na Syberię w danej rodzinie” – podkreślił kurator.
Kolejne pomieszczenie związane jest z rewolucją 1905 roku, dzisiaj nazywaną „szkolną”. - Nie brak głosów, że to była największa rewolucja w dziejach Polski, bo porwała największe masy ludzkie. Przedstawiamy salę szkolną z tego okresu – wyjaśnił Karbownik.
Kolejna izba przedstawia koszary wojskowe z okresu I wojny światowej, a ostatnie pomieszczenie zaaranżowano na mieszkanie oficera z okresu dwudziestolecia międzywojennego; Z pamiątkami pochodzącymi m.in. z XIX wieku, nawiązującymi do tradycji legionowej.
Zgromadziliśmy tutaj obrazy przedstawiającymi marszałka Józefa Piłsudskiego i oryginalne pamiętniki z tego okresu
– dodał kurator wystawy.
W pomieszczeniu dawnego „lamusa” zwiedzający mogą m.in. zobaczyć zbiór bagnetów wypożyczonych od kieleckich kolekcjonerów i unikatowe pamiątki związane ze zrywami niepodległościowymi. W Gabinecie Laszczyka (ostatniego właściciela dworku) prezentowany jest sztandar z okresu powstania styczniowego.
Ekspozycję można oglądać do 2 grudnia.
Muzeum Wsi Kieleckiej rozpoczęło działalność w 1977 r. W jego skład oprócz Dworku Laszczyków w Kielcach wchodzą Park Etnograficzny w Tokarni, Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie oraz pojedyncze obiekty w Bodzentynie i Szwarszowicach.