Dziękuję za podjęcie wysiłku, trudu, za zaangażowanie się w program klas mundurowych. Ten program przez ubiegłe lata stworzyliście wy i to wy,jako pierwsi, wyciągnęliście ręce do młodzieży, która szukała zaangażowania wojskowego i patriotycznego. Ministerstwo Obrony Narodowej jedynie do was dołączyło – mówił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz na spotkaniu z przedstawicielami szkół ponadgimnazjalnych, które prowadzą certyfikowane wojskowe klasy mundurowe.
W spotkaniu zorganizowanym przez Biuro do Spraw Proobronnych, które odbyło się w Warszawie uczestniczył sekretarz stanu Michał Dworczyk oraz dyrektorzy komórek resortu obrony narodowej, zaangażowani w realizację programu.
To jest wielkie zobowiązanie. W jakimś sensie współtworzycie polskie wojsko na nowo. Wy kształtujecie przyszłe wojsko poprzez wychowanie młodzieży
– mówił szef MON.
Minister Macierewicz mówiąc o zaletach programu, w którym uczestniczy obecnie 57 szkół wskazał, że absolwenci tych klas będą mieli ułatwioną drogę przy wstępowaniu do WOT i do służby zawodowej.
Obecny podczas spotkania wiceminister Michał Dworczyk zaznaczył, że pilotażowy program prowadzony przez MON i szkoły ma szalenie istotne zadanie w przyszłości.
To nie są tylko możliwości szkolenia. Tym podstawowym zadaniem jest wspólne opracowanie programu docelowego, który obejmie cała Polskę. Stworzenie programu, dzięki któremu w całej Polsce, w każdym powiecie będzie jedna szkoła średnia, która będzie prowadziła certyfikowaną klasę mundurową .(…) Chcemy, żeby na trwałe, ustawowo, poprzez rozporządzenia, szkoły które prowadzą klasy mundurowe certyfikowane zostały zapisane w systemie edukacji.
– mówił wiceminister obrony.
Program pilotażowy Ministerstwa Obrony Narodowej dla szkół prowadzących Piony Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych ma na celu wsparcie wytypowanych placówek oświatowych w zakresie spójnego i aktualnie obowiązującego w Siłach Zbrojnych RP szkolenia wojskowego. Dotychczasowe specjalistyczne formy kształcenia w tych szkołach odbywały się w oparciu o programy autorskie, czego efektem był różny poziom otrzymanej wiedzy wojskowej i podstawowego przygotowania do potencjalnej służby wojskowej wśród absolwentów tych klas. Program pilotażowy, będzie trwał dwa lata (dwa semestry w klasie II, jeden semestr w klasie III szkoły ponadgimnazjalnej, w czteroletnich technikach – odpowiednio w klasie III i IV) i będzie miał formę zajęć teoretycznych i praktycznych, w tym także w postaci szkolenia poligonowego. Łącznie to 185 godzin lekcyjnych realizowanych w formie innowacji pedagogicznej. Powyższe zajęcia będą się odbywały przy wsparciu jednostek wojskowych i instytucji podległych MON. Finalnie program zmierzać będzie do utworzenia Pionów Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych w szkołach średnich we wszystkich powiatach na terenie całej Polski.