Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Możesz dostać pieniądze na opiekę nad matką lub ojcem, ale musisz spełnić kilka warunków

Chyba nikt nie chciałby się znaleźć w sytuacji, w której musi porzucić pracę na rzecz opieki nad starszą osobą z rodziny. Jednak może się w niej znaleźć każdy z nas. Warto wiedzieć, że w Polsce istnieje możliwość otrzymania dodatkowych środków na ten cel. Trzeba jednak spełniać odpowiednie kryteria.

Zasiłek opiekuńczy na osobę inną niż dziecko przysługuje maksymalnie przez 14 dni
Zasiłek opiekuńczy na osobę inną niż dziecko przysługuje maksymalnie przez 14 dni
Kaboompics - Pexels

Opieka nad starszym i schorowanym rodzicem to wyzwanie, które niekiedy może wymagać rezygnacji z pracy zawodowej lub jej czasowego zawieszenia. Dedykowanym systemem wsparcia w takich okolicznościach w Polsce jest przyznawanie zasiłku opiekuńczego. 

Kto może dostać zasiłek opiekuńczy?

Przysługuje on osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, które muszą przerwać pracę zarobkową, aby sprawować opiekę nad chorym członkiem rodziny, w tym nad rodzicem. Aby go otrzymać, należy spełnić następujące warunki:​

  • brak innych członków rodziny mogących zapewnić opiekę: Zasiłek przysługuje tylko wtedy, gdy w gospodarstwie domowym nie ma innych osób zdolnych do sprawowania opieki nad chorym rodzicem
  • wspólne gospodarstwo domowe: Osoba sprawująca opiekę musi mieszkać z chorym rodzicem w tym samym gospodarstwie domowym. ​

Warto wiedzieć, że w roku kalendarzowym zasiłek opiekuńczy na osobę inną niż dziecko przysługuje maksymalnie przez 14 dni. Jego wysokość to 80 procent podstawy wymiaru zasiłku, którą stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy przed powstaniem niezdolności do pracy.

Aby ubiegać się o zasiłek opiekuńczy, należy złożyć wniosek Z-15B oraz zaświadczenie lekarskie potwierdzające konieczność sprawowania opieki. Dokumenty te składa się u pracodawcy lub bezpośrednio w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Specjalny zasiłek opiekuńczy

Dodatkowo osoby rezygnujące z pracy w celu stałej opieki nad rodzicem z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności mogą ubiegać się o specjalny zasiłek opiekuńczy. Aby go otrzymać wymagane są następujące warunki:

  • obowiązek alimentacyjny: Opiekun musi być zobowiązany do alimentacji wobec osoby wymagającej opieki, co dotyczy m.in. dzieci wobec rodziców​
  • rezygnacja z zatrudnienia: Należy zrezygnować z pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki
  • kryterium dochodowe: Dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć 764 zł netto

Specjalny zasiłek opiekuńczy wynosi 620 zł miesięcznie. Wnioski składa się w ośrodku pomocy społecznej właściwym dla miejsca zamieszkania.

 

 



Źródło: niezalezna.pl

#zasiłek opiekuńczy

Artur Matyszczyk