Podczas niedawnego VI Wielkiego Wyjazdu na Węgry, członkowie Klubów Gazety Polskiej po raz kolejny udowodnili, że są wiernymi przyjaciółmi Węgrów. Równocześnie gospodarze odwzajemnili się wsparciem dla Polaków. Także premier Victor Orban podkreślił, jak ważna jest współpraca pomiędzy naszymi narodami. W specjalnych listach do redaktora naczelnego "Gazety Polskiej" Tomasza Sakiewicza i prezesa Klubów Gazety Polskiej Ryszarda Kapuścińskiego, podziękował za zaangażowanie i obecność w Budapeszcie.
15 marca Węgrzy obchodzili święto narodowe w rocznicę wybuchu powstania 1848 roku. Oczywiście, w uroczystościach brały udział tysiące Polaków - wśród nich najliczniejszą grupę stanowili członkowie Klubów Gazety Polskiej.
„Na dyktat się nie godzimy. Możemy powiedzieć europejskim dyktatorom: jeżeli chcecie wspólnej Europy przyjedźcie dzisiaj do Budapesztu i zobaczcie jak to robią Polacy i Węgrzy. Nam nikt niczego nie kazał. Jesteśmy razem, bo tego chcemy i nikt nie zdoła nas podzielić” - powiedział redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz w przemówieniu w trakcie uroczystości odbywających się pod pomnikiem Józefa Bema w Budapeszcie.
Od tamtych wydarzeń minęły niemal dwa tygodnie, ale nadal są gorąco komentowane. Najlepszym tego przykładem jest, że ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács spotkała się z redaktorem Tomaszem Sakiewiczem i przekazała listy od premiera Victora Orbana.
Pan Tomasz Sakiewicz
Redaktor Naczelny Gazety Polskiej
Szanowny Panie Redaktorze!
Jak razem przeżyte, odmieniające los wydarzenia zmieniają ludzkie relacje w prawdziwą przyjaźń, tak też historia i walka o wspólne cele łączą przyjaźń dwóch narodów w nierozerwalną wspólnotę losów. Węgierskie powiedzenie głosi, że dla jednego wszystko jest trudne, a dla wielu nic nie jest niemożliwe, w związku z tym jakiekolwiek przeszkody stałyby przed nami, świadomość, że nie jesteśmy sami, daje niewyczerpaną siłę i wytrwałość.
Przyjaźń między Węgrami a Polską jest dzisiaj najmocniejszym filarem zachowania chrześcijańskiej Europy, więc z radością zobaczyłem, jak wielu naszych polskich przyjaciół przyjechało również na tegoroczny Marsz Pokoju. Uważam za rzecz wspaniałą, że nasze wielowiekowe relacje z upływem czasu nie straciły na swej intensywności, lecz przeobraziły się w mocniejszy sojusz.
W imieniu wszystkich obywateli Węgier chciałbym podziękować za obronę naszych wspólnych celów, a Wasze wsparcie dodaje nam sił do dalszej pracy.
Niech Pan Bóg ma w opiece Polskę i naród polski.
Budapeszt, 28 marca 2018 r.
Z wyrazami przyjaźni,
/-/ Viktor Orbán
(fot. Marcin Pegaz/Gazeta Polska)
Pan Ryszard Kapuściński
Prezes Klubów Gazety Polskiej
Szanowny Panie Prezesie!
Według znanego powiedzenia: kiedy spotykamy się – to jest początek, kiedy trzymamy się razem – to jest postęp, a kiedy łączymy siły – to jest sukces. Dlatego w imieniu wszystkich obywateli Węgier chciałbym wyrazić naszą wdzięczność Panu i Pańskim współpracownikom za wieloletnią pracę na rzecz pogłębiania polsko-węgierskiej przyjaźni i za organizowanie wspólnych upamiętnień wzmacniającą współpracę pomiędzy naszymi narodami.
Braterski sojusz Węgier i Polski jest dzisiaj najmocniejszym filarem zachowania chrześcijańskiej Europy, więc z radością zobaczyłem, jak wiele naszych polskich przyjaciół przyjechało również na tegoroczny Marsz Pokoju. Uważam za rzecz wspaniałą, że nasze wielowiekowe relacje z upływem czasu nie straciły na swej intensywności, lecz przeobraziły się w mocniejszy sojusz.
Dziękując za podjęcie inicjatywy wspierania pracy obu rządów chciałbym życzyć Panu dużo zdrowia i pomyślności!
Niech Pan Bóg ma w opiece Polskę!
Budapeszt, 28 marca 2018 r.
Z wyrazami przyjaźni:
/-/ Viktor Orbán