Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

"Opowiadamy Polskę światu – Polska Solidarność". Teksty o wielkim zrywie w światowej prasie

W ciągu kilku najbliższych dni na całym świecie, w ramach akcji "Opowiadamy Polskę światu – Polska Solidarność", w kilkudziesięciu tytułach prasowych, pojawią się teksty opowiadające o historii i dziedzictwie zrywu, jakim była "Solidarność" - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

zdjęcie ilustracyjne,
zdjęcie ilustracyjne,
facebook.com/Mateusz Morawiecki

Morawiecki w piątek poinformował, że w ciągu kilku najbliższych dni na całym świecie, w ramach akcji "Opowiadamy Polskę światu – Polska Solidarność", w kilkudziesięciu tytułach prasowych, "pojawią się teksty opowiadające o historii i dziedzictwie wielkiego zrywu, jakim była 'Solidarność', a która dała wolność naszej ojczyźnie i Europie".

Według premiera "dziś, po czterdziestu latach od pamiętnego Sierpnia 80’, naszym zasadniczym zadaniem jest sprawić, by szczególnie w oczach świata 'Solidarność' nie pozostała jedynie kartą z dziejów polskiego narodu".

"Solidarność musimy uczynić projektem dla całej Europy! To Solidarność jest naszą propozycją na nadchodzące dekady rozwoju. Pragniemy Europy silnej, tak jak chcemy silnej Polski. Jestem przekonany, że będziemy zdolni kształtować wspólną przyszłość o tyle, o ile dziedzictwo 'Solidarności' przyjmiemy jako fundament naszych działań"

- napisał.

Zacytował słowa Jana Pawła II: "nie ma wolności bez solidarności". Według szefa Rady Ministrów, "to słowa szczególnie aktualne w dobie walki z koronawirusem, kryzysem ekonomicznym i gdy za naszą wschodnią granicą bratni naród białoruski walczy o swoją wolność!".

Morawiecki podziękował współautorom, których teksty również zostaną opublikowane w ramach akcji. Wśród nich znajdują się m.in. prof. Wojciech Roszkowski, Jan Rokita, Michael Dobbs, Vaira Vike-Freiberga, Vytautas Landsbergis i prof. Csaba Gyorgy Kiss.

"Nie sposób nie wspomnieć o polskich instytucjach, dzięki których zaangażowaniu i mecenatowi projekt mógł zostać zrealizowany"

- napisał premier i wymienił Instytut Nowych Mediów, Polski Fundusz Rozwoju, PKO Bank Polski Fundacja, Fundację Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Fundację State of Poland i Polską Agencję Prasową.

Premier zachęcił do lektury i udostępniania! "Razem pokażmy światu piękno polskiej historii!" - podkreślił. We wpisie zamieścił też adres projektu https://wszystkoconajwazniejsze.pl.

 

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl,

bm