10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Niemieccy politycy posłuchają o krwawej spuściźnie swojego kraju. Mularczyk w maju wystąpi w Bundestagu

Rząd nie odpuszcza tematu odszkodowań za zbrodnie wojenne wyrządzone przez Niemców w czasie II wojny światowej. O nadchodzących działaniach w tej sprawie mówił w poniedziałek na antenie Telewizji Republika wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk. Jedną z rzeczy na liście do zrobienia jest wizyta w Bundestagu gdzie spotka się on z niemieckimi politykami wszystkich formacji.

Telewizja Republika
"Jestem przekonany, że jest kwestią czasu, kiedy Niemcy uznają, że ten temat musi być omówiony. Myślę, że pierwsze tego sygnały są. Spotkałem się niedawno z pełnomocnikiem niemieckiego rządu ds. relacji z Polską. Uzgodniliśmy, że w maju odbędzie się spotkanie w Bundestagu, gdzie będę miał możliwość spotkania się z przedstawicielami wszystkich formacji politycznych i tych rządzących i opozycyjnych, żeby rozmawiać na temat trudnych spraw w relacjach polsko-niemieckich, także i odszkodowań wojennych"

– przekazał na antenie Telewizji Republika wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk pytany o nadchodzące działania w sprawie reparacji wojennych od Niemców.

Pełnomocnik rządu ds. reparacji wojennych poinformował, że dyplomacja odbywa się wielu miejscach na świecie. "Systematycznie informujemy parlamenty i kongres USA. Co ciekawe mamy już kilka zgłoszeń ze strony kongresmenów amerykańskich, którzy są zainteresowani podjęciem współpracy" - przekazał. Zdradził też, że rząd przygotowuje się do działań na forum Unii Europejskiej - jest opracowywany wniosek do zbadania praworządności w Niemczech pod kątem roszczeń i nierównego traktowania ofiar.

Przypomniał też, że 10 maja Trybunał Konstytucyjny rozpozna sprawę zbadania konstytucyjności tzw. immunitetu jurysdykcyjnego, co w jego ocenie może okazać się przełomowym krokiem. Wyjaśnił, że wspomniana konstrukcja prawna blokuje rozpoznawanie w Polsce spraw odpowiedzialności za np. zbrodnie wojenne innych krajów. "To jeden z kluczowych elementów naszej polityki (...) potencjalnie pozytywny wyrok może dać szansę wielu tysiącom Polaków dochodzenia roszczeń wobec państwa niemieckiego i firm niemieckich" - powiedział.

 

 



Źródło: Telewizja Republika, niezalezna.pl

#II wojna światowa #Arkadiusz Mularczyk

Mateusz Święcicki