Jednym z ekspertów Prokuratury Krajowej ds. katastrofy smoleńskiej został Theodore A. Postol, stały komentator kremlowskich mediów, w których krytykuje politykę obronną USA i broni interesów Rosji. W jednej z niedawnych rozmów z propagandową agencją Sputnik Postol stwierdził, że "rozmieszczenie przez USA rakiet w Europie byłoby głupotą".
Theodore Postol przedstawiony został na portalu wpolityce.pl jako "emerytowany profesor nauk ścisłych, technologii i polityki bezpieczeństwa narodowego w Instytucie Technologicznym w Massachusetts". Ale to tylko część prawdy.
Postol znany jest w USA z wypowiedzi krytykujących amerykańską politykę obronną, zwłaszcza w odniesieniu do Rosji. Co gorsza, jego geopolitycznymi przemyśleniami karmią się agendy rosyjskiej propagandy, bo naukowiec bardzo chętnie z nimi rozmawia.
Nowy ekspert Prokuratury Krajowej ds. Smoleńska m.in. od lat z zaangażowaniem walczy z pomysłami zbudowania w Europie Środkowo-Wschodniej tarczy antyrakietowej - niezwykle ważnej dla bezpieczeństwa Polski. W 2015 r. Postol w rozmowie z moskiewską agencją Sputnik mówił:
„Nie ma żadnej wojskowej przyczyny, aby rozmieścić rakiety w Europie. To głupie z wojskowego punktu widzenia”.
Rok później w wywiadzie dla Russia Today Postol uzasadniał agresywną rosyjską retorykę wojenną, twierdząc:
"Mogę zrozumieć, że polityczne władze Rosji uważają, iż muszą odpowiedzieć na to, co postrzegają jako nieustające wdzieranie się Ameryki i jako plany zastraszania".
W innej rozmowie z Russia Today Postol podkreślał:
"Widzę, dlaczego Rosjanom tak trudno zaakceptować stwierdzenia, że Zimna Wojna jest skończona. Bo Rosja nie jest traktowana jako przyjaciel lub potencjalny sojusznik".
Theodore Postol jest też autorem szeroko wykorzystanego przez kremlowską propagandę raportu na temat ataku chemicznego w syryjskim mieście Chan Szajchun w 2017 r. Po ataku tym na rozkaz Donalda Trumpa USA zbombardowały syryjską bazę wojskową Asz-Sza’irat. Według społeczności międzynarodowej (m.in. USA, Wielka Brytania, Turcja, Arabia Saudyjska, Francja, Izrael, pozarządowa organizacja Human Rights Watch) za atak z użyciem toksycznego gazu sarin w Chan Szajchun odpowiedzialne były siły prorosyjskiego prezydenta Syrii Baszszara al-Asada.
Postol podważał te ustalenia, sugerując, że za atakiem stały antyrządowe ugrupowania w Syrii. Swoją techniczną analizę okrasił przy tym politycznymi komentarzami, np. że "działaniom [odwetowym Trumpa] towarzyło poważne ryzyko konfrontacji z Rosją".