Zgodnie z przepisami zakaz wstępu do lasu może być wprowadzony m.in. wtedy, gdy przez pięć kolejnych dni o godz. 9 rano wilgotność ściółki jest niższa od 10 proc.
Z informacji zamieszczonej na stronie nadleśnictwa w Ostrowi Mazowieckiej wynika, że wartość ta utrzymuje się poniżej 10 proc. od 21 kwietnia; w piątek osiągnęła 8,5 proc.
Zakaz wydany w niedzielę przez tę jednostkę obowiązuje do odwołania i obejmuje jej wszystkie leśnictwa, czyli Trynosy, Grudzie, Kalinowo, Biel, Nagoszewka, Turka, Antonowo, Orło, Osuchowa, Nowiny i Brzostowa.
Ze względu na duże zagrożenie pożarowe 🔥🚒 #NadleśnictwoOstrówMazowiecka wprowadziło dziś zakaz wstępu do lasu. Wilgotność ściółki mierzona przez kilka kolejnych dni o godz. 9 rano była niższa niż 10 proc. Dlatego nadleśniczy był zobowiązany do podjęcia takiej decyzji. pic.twitter.com/0bysbLFu6A
— Lasy Państwowe (@LPanstwowe) 26 kwietnia 2020
Z mapy dostępnej na stronie internetowej Lasów Państwowych wynika, że to jedyne nadleśnictwo, którego zakaz jest związany wyłącznie z zagrożeniem pożarowym.
Pierwsze nadleśnictwo, które zakazało wstępu z uwagi na suszę, to Nadleśnictwo Świeradów. W tym przypadku przyczyną, oprócz utrzymującego się zagrożenia pożarowego, było uszkodzenie drzewostanu wskutek pożaru.
Za nieprzestrzeganie zakazu wstępu do lasu grozi mandat w wysokości 500 zł.