W Watykanie przygotowane zostało specjalne wydanie dziennika "L’Osservatore Romano" poświęcone w całości św. Janowi Pawłowi II w związku z przypadającą w poniedziałek setną rocznicą jego urodzin. Otwiera je modlitwa Franciszka o wstawiennictwo papieża Polaka, a Jana Pawła II na łamach dziennika wspominają m.in. kard. Stanisław Dziwisz, kard. Pietro Parolin, Michaił Gorbaczow, Lech Wałęsa czy Hanna Suchocka.
Papież Franciszek w modlitwie tej prosi o wstawiennictwo swego poprzednika. "Wstaw się za nami, abyśmy pozostali zawsze wierni Ewangelii, byśmy umieli otworzyć na oścież drzwi Chrystusowi" - napisał.
W dalszej części modlitwy do Jana Pawła II jest prośba: "abyśmy w tych trudnych czasach byli świadkami radości i miłosierdzia", "abyśmy umieli odpowiedzieć na potrzeby naszych braci, którzy cierpią".
"Pomóż nam za swym wstawiennictwem, by nie dać się okraść z nadziei i byśmy byli mężczyznami i kobietami, którzy podążają z pewnością wiary"
- głosi modlitwa Franciszka.
W specjalnym wydaniu znalazły się tekstu m.in. sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kardynała Pietro Parolina, byłego kamerdynera, Angelo Gugela, abp. Józefa Kowalczyka, ks. Adama Bonieckiego, a także kard. Stanisława Dziwisza, wieloletniego sekretarza Jana Pawła II, który wspominał scenę z wizyty Jana Pawła II w San Francisco w 1987 roku. Podeszła do niego wtedy rodzina z chłopcem chorym na AIDS o imieniu Brendan. "Wszyscy oddalili się od tego seropozytywnego chłopca; papież wziął jego dłonie do swoich rąk i je ucałował" - dodał emerytowany metropolita krakowski.
O Janie Pawle II pisze także były radziecki przywódca Michaił Gorbaczow. Przywołując swą pierwszą wizytę w Watykanie w 1989 roku, zauważa: "kluczowy moment w historii świata nastąpił, gdy zaczęliśmy się komunikować".
- Muszę powiedzieć, że także wcześniej obserwowałem działalność i deklaracje głowy Kościoła katolickiego
- wyznał.
- W czasie tych lat zostaliśmy przyjaciółmi
- podkreślił Gorbaczow.
Ocenił, że "Jan Paweł II potrafił połączyć wzniosłą misję duchowego przywódcy z subtelnym rozumieniem procesów socjalnych i politycznych na całym świecie". Wyraził przekonanie, że duchowa i intelektualna spuścizna Jana Pawła II musi być obecna w refleksjach nad losem ludzkości.
Obok zamieszczono tekst byłego prezydenta Lecha Wałęsy, który zauważył odnosząc się do demokratycznych przemian w Polsce: "wiara i solidarność razem czynią cuda".
Była wieloletnia ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka nazwała Jana Pawła II "wizjonerem" i wskazała na to, że szczególnie ważny dla niego był związek między godnością i wolnością.