GaPol: TRUMP wypowiada wojnę cenzurze » CZYTAJ TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Biały Dom: Prezydent Trump potwierdził bliski sojusz z Polską podczas spotkania z prezydentem Dudą • • •

Mocne słowa Danielsa. „Izraelczycy, którzy uprawiali antypolonizm, powinni teraz przeprosić”

\"Na pierwszy plan wysunęło się zrozumienie głębokiej wrażliwości obu stron, a przede wszystkim cierpienia Narodu Żydowskiego i Narodu Polskiego z winy niemieckich nazistów podczas II Wojny Światowej\" – napisał w oświadczeniu prezes fundacji „From the Depths”, Jonny Daniels. \"Jest to również okazja dla osób ze strony izraelskiej oraz żydowskiej, które zaangażowały się w najgorszy rodzaj antypolonizmu, by w końcu za to przeprosić\" – dodał.

Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Dziś Sejm uchwalił, Senat przyjął bez poprawek, a prezydent podpisał nowelę ustawy o IPN. Nowelizacja uchyla artykuły: 55a, który grozi karami grzywny i więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi i państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej i art. 55b, który głosi, że przepisy karne mają się stosować do obywatela polskiego oraz cudzoziemca - "niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu".

CZYTAJ WIĘCEJ: Senat przyjął bez poprawek nowelę ustawy o IPN

Powrót ustawy o IPN do parlamentu jest pozytywną decyzją, która powinna wyjaśnić wiele kwestii. Jest to również okazja dla osób ze strony izraelskiej oraz żydowskiej, które zaangażowały się w najgorszy rodzaj antypolonizmu, by w końcu za to przeprosić

– oświadczył Daniels.

Premier Mateusz Morawiecki w Warszawie oraz premier Izraela Benjamin Netanjahu w Tel-Awivie podpisali wspólną polsko-izraelską deklarację, w której podkreślono m.in. brak zgody na przypisywanie Polsce lub całemu narodowi polskiemu winy za okrucieństwa nazistów i ich kolaborantów, potępienie przez oba rządy wszelkich form antysemityzmu i odrzucenie antypolonizmu oraz innych negatywnych stereotypów narodowych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Oświadczenie premierów Polski i Izraela. Wypracowano ważne wspólne stanowisko - ZOBACZ

Prezes fundacji "From the Depths" ocenił, że jeśli "z tego scenariusza wydarzyło się cokolwiek pozytywnego, to na pierwszy plan wysunęło się zrozumienie głębokiej wrażliwości obu stron, a przede wszystkim cierpienia Narodu Żydowskiego i Narodu Polskiego z winy niemieckich nazistów podczas II Wojny Światowej".

Powinniśmy uznać siebie cierpiącymi i w żaden sposób nie winić Polaków za niemieckie, nazistowskie obozy koncentracyjne czy Holocaust, ponieważ jest to absolutne negowanie Holocaustu. Jestem pewien, że ten krok prowadzi do odnowy silnych stosunków polsko-żydowskich i jest to tylko niewielki punkt w 1000-letniej, wspólnej historii naszych narodów

– podkreślił Daniels.

Fundacja "From the Depths" działa w Polsce, w USA i w Izraelu. Fundacja na podstawie świadectw ofiar Holokaustu i ich rodzin z całego świata, dokumentuje ich historie, by przekazać je następnym pokoleniom.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Polska #Izrael #jonny daniels #ustawa o ipn

redakcja